Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 10:23

Merkelová chápe pobúrenie ľudí: Nie je to však ospravedlnenie pre násilie

Nemecká kancelárka uviedla, že nepripustí, aby boli niektoré skupiny obyvateľov vylučované z nemeckej spoločnosti.

Merkelová chápe pobúrenie ľudí: Nie je to však ospravedlnenie pre násilie
Zdroj: Reuters

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii na dianie posledných týždňov vo východnej časti Nemecka vyjadrila pochopenie pre pobúrenie ľudí z trestných činov, z ktorých sú podozriví žiadatelia o azyl, nič podľa nej však nie je ospravedlnením pre násilie, štvanie, nacistické heslá či napádanie policajtov.

V prejave v Spolkovom sneme zároveň uviedla, že nepripustí, aby boli niektoré skupiny obyvateľov vylučované z nemeckej spoločnosti.

"Pobúrenie nie je ospravedlnením pre demonštrácie, ktoré pohŕdajú človekom," povedala Merkelová v zjavnej narážke na udalosti z mesta Chemnitz, kde sa v posledných týždňoch demonštrovalo v reakcii na vraždu tridsaťpäťročného Nemca, z ktorej sú podozriví traja prisťahovalci.

"Neexistuje ospravedlnenie či zdôvodnenie pre štvanie, čiastočné použitie násilia, nacistické heslá, nevraživosť voči ľuďom, ktorí vyzerajú inak, ktorí vlastnia židovskú reštauráciu, pre útoky na policajtov," zdôraznila kancelárka.

"Nedopustíme, aby sa potajomky vylučovali celé skupiny z našej spoločnosti," vyhlásila ďalej kancelárka. Židia a moslimovia do nemeckej spoločnosti patria rovnako ako kresťania. Merkelová zároveň odsúdila aj paušálne odsudzovanie celých častí krajiny, ako je Sasko či východné Nemecko.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.