Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2018, 21:57 Aktualizované dňa 14.09.2018 o 00:04

"Búrka pustoší náš štát." Hurikán Florence si už vyžiadal štyri obete a napáchal obrovské škody

Podľa guvernéra Severnej Karolíny Roya Coopera živel jeho štát pustoší a niektoré obce by mohol úplne zničiť.

Hurikán Florence
Zdroj: Reuters

Najmenej štyri obete na životoch si už vyžiadal hurikán Florence, ktorý dnes udrel na východné pobrežie Spojených štátov. Dážď zaplavuje ulice miest a vietor ničí domy aj stožiare elektrického vedenia.

Podľa guvernéra Severnej Karolíny Roya Coopera živel jeho štát pustoší a niektoré obce by mohol úplne zničiť. Záchranári evakuujú stovky ľudí zo zatopených miest a zničených budov.

"Búrka pustoší náš štát"

Sila živlu sa síce znížila z druhého na prvý stupeň päťbodovej stupnice, hurikán však zároveň spomalil svoj postup. Kvôli tomu môže priniesť viac zrážok, než sa predpokladalo.

"Búrka pustoší náš štát," uviedol Cooper na tlačovej konferencii. "Obávame sa, že by niektoré obce mohli byť úplne zmätené z povrchu zemského," dodal.

Dážď tejto intenzity podľa guvernéra postihne Severnú Karolínu "raz za tisíc rokov". Počas najbližších dvoch až troch dní spadnú na Severnú Karolínu zrážky obvyklé za obdobie ôsmich mesiacov.

Okrem záplav budú podľa meteorológov ohrozovať pobrežné oblasti aj zosuvy pôdy. Stred hurikánu sa teraz nachádza asi 55 kilometrov severovýchodne od Myrtle Beach v Južnej Karolíne pri hraniciach so severným susedom.

120 km za hodinu

Sila vetra, ktorý hurikán sprevádza, dosahuje 120 kilometrov za hodinu, uviedlo NHC.

Hurikán by mal ešte počas dneška postupne slabnúť, výrazné oslabenie sa podľa meteorológov očakáva cez víkend, kedy sa vzdušná masa pomaly presunie do vnútrozemia, kde by sa mala rozpadať.

V Severokarolínskej Wilmingtone, u ktorého dnes hurikán na pobreží USA udrel, zahynula žena a jej malé dieťa, na ktorých dom spadol strom. Miestny hasiči na Twitteri uviedli, že otec dieťaťa utrpel zranenia a bol prevezený do nemocnice.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.