Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2018, 08:40

Skeptizmus v Južnej Kórei pred tretím summitom s KĽDR stúpa

Prieskum ukázal, že takmer polovica obyvateľov Južnej Kórey si myslí, že budúcotýždňový samit neprinesie prelom v otázke riešenia problematickej nukleárnej diplomacie.

Skeptizmus v Južnej Kórei pred tretím summitom s KĽDR stúpa
Zdroj: Reuters

Liberálny juhokórejský prezident Mun Če-in čelí vo svojej krajine rastúcemu skepticizmu ohľadom jeho politiky angažovanosti pred tretím stretnutím so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, uviedla agentúra AP.

Prieskum ukázal, že takmer polovica obyvateľov Južnej Kórey si myslí, že budúcotýždňový samit neprinesie prelom v otázke riešenia problematickej nukleárnej diplomacie. Miera súhlasu s politikou prezidenta voči KĽDR klesá v dôsledku ekonomických frustrácií.

Profesor Kórejskej univerzity Nam Sung-wook skonštatoval, že ak sa Mun Če-in nedokáže vysporiadať s ekonomickými problémami v krajine, nemôže udržať podporu verejnosti pre svoju politiku ohľadom Severnej Kórey.

"Ak sa ekonomická situácia zhorší, mnohí ľudia budú požadovať, aby sa Mun Če-in prestal zaujímať o Severnú Kóreu a začal riešiť ekonomické problémy vo svojej vlastnej krajine," povedal.

Miera súhlasu verejnosti s politikou juhokórejského prezidenta klesla pod 50 percent po prvýkrát odkedy sa v máji roku 2017 ujal úradu. V najnovšom prieskume agentúry Gallup Korea padla na 49 percent, zatiaľ čo po prvom samite so severokórejským vodcom dosiahla 83 percent.

Tretie stretnutie juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a severokórejského vodcu Kim Čong-una sa uskutoční budúci týždeň. Ich rozhovory sa začnú v utorok 18. septembra v Pchjongjangu a plánované sú na tri dni.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.