Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2018, 10:54

Rakúsky kancelár sa stretne s Merkelovou. Budú hovoriť najmä o hraniciach EÚ a Afrike

Okrem zmienených tém chce Kurz s Merkelovou hovoriť o stave rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, ako aj bilaterálnych vzťahoch.

Rakúsky kancelár sa stretne s Merkelovou. Budú hovoriť najmä o hraniciach EÚ a Afrike
Zdroj: Reuters

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce na nedeľňajšom stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou hovoriť predovšetkým o ochrane vonkajších hraníc Európskej únie a politike voči Afrike.
"Bez riadnej ochrany vonkajších hraníc EÚ nemôžu v Európe existovať otvorené vnútorné hranice," povedal Kurz podľa svojho hovorcu. "Preto je o toľko dôležitejšie posilniť Frontex a ochranu vonkajších hraníc EÚ."

Po nedeľnej večernej návšteve Berlína sa má Kurz v pondelok stretnúť s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži, píše ďalej agentúra DPA.

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex by na základe plánov Európskej komisie mala byť do roku 2020 personálne posilnená na 10-tisíc pracovníkov.

"Zamedzenie nelegálnej migrácii, riadna ochrana vonkajších hraníc a pomoc na mieste (v krajinách pôvodu) sú spoločnými cieľmi," zdôraznil Kurz. V tejto súvislosti má podľa neho ústredný význam partnerstvo s Afrikou.

"V decembri pozývam spoločne s prezidentom Rwandy, Paulom Kagamem, na summit o Afrike vo Viedni," doplnil s tým, že cieľom summitu bude budovanie trvalých hospodárskych vzťahov, najmä v oblastiach inovácií a digitalizácie. Merkelová koncom augusta navštívila viacero afrických štátov.

Okrem zmienených tém chce Kurz s Merkelovou hovoriť o stave rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, ako aj bilaterálnych vzťahoch. Nemecko je najdôležitejším obchodným partnerom Rakúska.

V Berlíne sa podľa DPA objavili dohady, že témou rozhovorov môžu byť tiež vzťahy k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.