Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2018, 07:20

Kubánsky prezident: Vzťahy s USA sa príchodom Trumpa zhoršili

Miguel Díaz-Canel tiež opäť kritizoval americké obchodné embargo, ktoré má podľa neho na ostrov katastrofálny dopad.

Kubánsky prezident: Vzťahy s USA sa príchodom Trumpa zhoršili
Zdroj: Reuters

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel v nedeľu povedal, že vzťahy medzi Kubou a Spojenými štátmi sa od vlaňajšieho nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkcie zhoršili.

V rozhovore s televíziou Telesur podľa agentúry AFP dodal, že Havana je napriek tomu naďalej otvorená dialógu.

"Rozhovory ale musia byť vedené ako rovný s rovným, musia nás rešpektovať a nepodmieňovať našu suverenitu," uviedol kubánsky vodca, ktorý sa ujal úradu po Raúlovi Castrovi tento rok v apríli.

Diplomatické vzťahy medzi Washingtonom a Havanou boli po viac ako polstoročí obnovené v roku 2015 z iniciatívy vtedajšieho amerického prezidenta Baracka Obamu. Americké ekonomické embargo, zavedené v roku 1962, ale stále trvá.

Obamov nástupca Trump má však ku kubánskemu režimu výrazne rezervovanejší postoj a čiastočne odvolal niektoré ústretové kroky Obamovej vlády. V novembri 2017 napríklad Washington sprísnil obchodné a turistické sankcie proti Kube.

Vzťahy Washingtonu a Havany narúša tiež stále nevyjasnená kauza okolo záhadného ochorenia, ktoré od roku 2016 postihlo takmer tridsiatku diplomatov USA v Havane. Choroba sa prejavuje stratou sluchu, hučaním v ušiach, poruchami rovnováhy, bolesťami hlavy a zvýšenou únavou. USA v dôsledku ochorenia stiahli z Havany 60 percent svojich diplomatov a prevádzkujú ambasádu v obmedzenom režime.

Americká televízia NBC nedávno s odvolaním sa na nemenovaných amerických úradníkov uviedla, že hlavným podozrivým je Rusko. Moskva to ale odmietla.

Americké médiá v minulosti tiež špekulovali, že symptómy sú dôsledkom útokov organizovaných kubánskymi tajnými službami. "Na nikoho sme neútočili," vyhlásil v nedeľu Díaz-Canel a znovu poprel aj podiel Ruska na incidentoch.

Kubánsky prezident tiež opäť kritizoval americké obchodné embargo, ktoré má podľa neho na ostrov katastrofálny dopad. Označil ho za "brutálnu praktiku" a "zločin proti ľudskosti". Dodal, že Kuba už chce žiť normálnym životom a že nepredstavuje žiadnu hrozbu.

V rozhovore tiež povedal, že je naklonený tomu, aby nová ústava, o ktorej sa teraz diskutuje, umožnila sobáše osôb rovnakého pohlavia. O novej ústave budú Kubánci hlasovať budúci rok v referende.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.