Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2018, 08:57

Slovenský veľvyslanec v USA získal významné ocenenie. Zaslúžil sa o integráciu do EÚ a NATO

Transatlantickú cenu si Ivan Korčom prebral od Iana Brzezinského.

Ivan Korčok
Zdroj: TASR/J. Kotian

Slovenský veľvyslanec v USA Ivan Korčok si v nedeľu v rámci Dní NATO v Ostrave prevzal Českú a Slovenskú transatlantickú cenu za rok 2018. Informovala o tom na svojej webovej stránke mimovládna organizácia GLOBSEC.

Slovenský veľvyslanec v Spojených štátoch si cenu prevzal od amerického experta na obranu Iana Brzezinského, syna legendy americkej zahraničnej politiky Zbigniewa Brzezinského. Ivan Korčok bol ocenený za svoje dlhoročné úsilie o podporu transatlantických vzťahov. 

V roku 2002 viedol Korčok slovenskú delegáciu na prístupových rokovaniach do NATO, ktorého členom sa Slovensko stalo v roku 2004. Pripomenutá bola aj jeho výrazná angažovanosť v európskej politike počas posledných desiatich rokov, keď pôsobil ako veľvyslanec v Nemecku a Bruseli pri EÚ.

"Vzťahy medzi EÚ a USA prechádzajú najväčšou skúškou v histórii. Posledné, čo teraz potrebujeme, sú odkazy ponad Atlantik cez médiá. Potrebujeme spolu hovoriť o to viac, že na viaceré otázky máme rozdielne stanoviská. To však neznamená, že sa budeme od seba vzďaľovať. USA a EÚ si nemôžu dovoliť, aby sme sa stali na globálnej šachovnici konkurentmi," povedal Ivan Korčok, ktorý pred niekoľkými dňami nastúpil na post slovenského veľvyslanca vo Washingtone.

"Ivan za 26 rokov pôsobenia v slovenskej diplomacii znamenite slúžil svojej krajine - zasluhujúc sa o rešpekt a uznanie politikov na oboch stranách Atlantiku. Značne prispel k rozvoju EÚ a NATO, ako aj vzťahov medzi nimi samotnými," povedal počas odovzdávania ceny o Slovenskom veľvyslancovi v USA Ian Brzezinski

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.