Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2018, 10:59

Bývalý člen Pussy Riot Verzilov bol podľa lekárov zrejme otrávený

Lekári v Nemecku dnes vyjadrili presvedčenie, že príčinou otravy bola látka, ktorá pôsobí na nervový systém.

Bývalý člen Pussy Riot Verzilov bol podľa lekárov zrejme otrávený
Zdroj: Reuters

Bývalý vodca ruskej protestnej skupiny Pussy Riot Pjotr Verzilov bol s veľkou pravdepodobnosťou otrávený. Oznámila to dnes berlínska nemocnica Charité, v ktorej je Verzilov ošetrovaný.

Pre jeho zdravotný stav nemajú doktori iné vysvetlenie. Stav Verzilova sa zlepšil a už nie je kritický, stále však potrebuje intenzívnu starostlivosť.

O tom, že mohol byť ruský aktivista otrávený, hovorili jeho príbuzní od začiatku jeho zdravotných problémov. "Môžeme na to povedať, že obrázok, ktorý teraz vidíme, a tie nálezy ... skutočne ukazujú na vysokú pravdepodobnosť, že bol otrávený. Naopak nemáme zatiaľ vôbec žiadne indície, že by sa stav, v ktorom sa nachádza, dal vysvetliť iným spôsobom ," uviedli na tlačovej konferencii zástupcovia nemocnice.

Doktori v Berlíne, kam bol Verzilov prevezený z Moskvy, tiež vyjadrili presvedčenie, že príčinou otravy bola látka, ktorá pôsobí na nervový systém a skrze neho na reguláciu vnútorných orgánov.

Konkrétnu toxickú látku však zatiaľ lekári nenašli. Šanca, že ju nájdu, je podľa nich relatívne malá, vzhľadom k tomu, akú dobu od otravy testy robia.

Príbuzní aktivistu uviedli, že sa mu stav zhoršil po súdnom vypočutí s členkou Pussy Riot Veronikou Nikulšinovou, ktoré bolo pred týždňom. Nikulšinová povedala, že Verzilov sa najprv sťažoval, že prestáva vidieť, "potom nemohol hovoriť, neskôr už nedokázal chodiť".

Verzilov patrí k najvýraznejším osobnostiam ruskej alternatívnej scény. Preslávil sa najmä ako inšpirátor okázalých vystúpení umeleckej skupiny Vojna, je vydavateľom internetového servera Mediazona.

Verzilov, ktorý bol tiež jedným z aktivistov, ktorí narušili priebeh finále svetového futbalového šampionátu v Moskve, bol v minulosti manželom Nadeždy Tolokonnikovovej, tiež členky Pussy Riot. Tá bola v roku 2012 odsúdená na dva roky väzenia za divoký punkový koncert v moskovskej katedrále Krista Spasiteľa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.