Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2018, 15:16

Začalo sa konanie voči Maďarsku, Orbánova vláda sa obráti na Súdny dvor EÚ

Predseda Európskeho parlamentu oznámil začatie konania voči Maďarsku rakúskemu predsedníctvu.

Začalo sa konanie voči Maďarsku, Orbánova vláda sa obráti na Súdny dvor EÚ
Zdroj: Reuters

Rakúsko ako predsedajúca krajina Rady EÚ dostalo v stredu list predsedu Európskeho parlamentu (EP) Antonia Tajaniho, ktorým EP inicioval otvorenie konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu.

Informoval o tom server Bruxinfo.hu s odvolaním sa na rakúskeho ministra zodpovedného za európske záležitosti Gernota Blümela.

"Pozorne preštudujeme spis, zatiaľ je skoro povedať, kedy by sa mohlo uskutočniť prvé vypočutie," povedal rakúsky minister pre Bruxinfo.hu.

Osobitnú správu o situácii v Maďarsku, podľa ktorej existuje jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušenia základných európskych hodnôt, na základe čoho je opodstatnené otvoriť voči Maďarsku konanie, schválili poslanci EP minulú stredu (12.9.).

Maďarská vláda už avizovala, že sa obráti na Súdny dvor Európskej únie, pretože v dvojtretinovom výsledku hlasovania o uvedenej správe neboli zohľadnené hlasy poslancov, ktorí sa zdržali hlasovania.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.