Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2018, 12:50

Mayová sa na summite v Salzburgu dočkala poníženia, píšu britské médiá

Britské médiá hodnotia rokovania na neformálnom summite EÚ v Salzburgu ako poníženie premiérky Mayovej.

Mayová sa na summite v Salzburgu dočkala poníženia, píšu britské médiá
Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová sa na neformálnom stretnutí v Salzburgu dočkala poníženia a je teraz v defenzíve. V komentári ku štvrtkovému rokovaniu šéfov štátov a vlád Európskej únie to dnes uviedol ľavicový britský denník The Guardian.

Pravicový bulvárny denník The Sun označil európskych lídrov za "špinavé krysy" a predsedu Európskej rady Donalda Tuska a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zobrazil ako dvoch mafiánov.

"Mayová bola ponížená", napísal v titulku dnešného komentára The Guardian, podľa ktorého je premiérka zajatcom rozštiepenia vlastnej strany v názore na brexit. "Premiérka bola uvrhnutá do defenzívy a to len zhruba týždeň pred zjazdom Konzervatívnej strany," upozornil The Guardian.

Podobne zhodnotil rokovania v Salzburgu tiež The Times, ktorý na titulnej stránke napísal: "Poníženie pre Mayovú". "Salzburské nádeje Mayovej zmarené," komentovali výsledok stretnutia v Mozartovom rodisku Financial Times. Podľa BBC sa Mayová v Salzburgu dočkala "trápneho odmietnutia".

"Salzburská katastrofa Theresy Mayovej"

Portál The Idependent upozornil na fotografiu, ktorú zverejnil na Instagrame predseda Európskej rady Tusk. Premiérke Mayovej na nej ponúka zákusky. Text pod fotografiou hovorí: "Dáte si kúsok torty? Prepáčte, ale žiadne čerešne." Podľa The Independent ide o jasnú narážku na opakované výroky predstaviteľov Únie, že nedovolia, aby si Británia pri rokovaniach o budúcich vzťahoch s EÚ "vyzobávala čerešničky z torty".

"Predseda Európskej rady pridal v Salzburgu soľ do rán brexitového poníženia Theresy Mayovej, keď sa na Instagrame vysmial jej vyjednávacej stratégii," napísal The Independent.

"Plán z Chequers vybuchol: Salzburská katastrofa Theresy Mayovej", napísal svoj komentár The Spectator s odkazom na brexitový plán britskej vlády dohodnutý na vidieckom sídle premiérov v Chequers.

"Mayová bude v historických análoch považovaná za unikát, ak sa jej ako premiérke podarí ďalej prežívať tvárou v tvár porážkam takého rozmeru," napísal komentátor týždenníka.

Brífing Theresy Mayovej po summite v Salzburgu:

"Eurogangstri napadli Mayovú"

"Váš brexit sa rozbil," zhodnotil úsilie premiérky Mayovej The Daily Mirror, podľa ktorého je Británia bližšie odchodu z EÚ bez dohody ako kedykoľvek predtým.

"Nein, nein, nein", teda trikrát nie v nemčine znie titulok článku v denníku Metro, ktorý sa venuje Mayovej odmietnutiu Salzburgu.

Bulvárny The Sun kritizoval predovšetkým lídrov európskej dvadsaťsedmičky, ktorých označil za "špinavé krysy". "Eurogangstri napadli Mayovú zo zálohy. Nemôžeme sa dočkať, až sa oslobodíme od úbohých mafiánov, ktorí riadia Európsku úniu," dodal a zverejnil fotomontáž, na ktorej sú Macron a Tusk zobrazeni ako stereotypní zločinci s guľometmi.

"Francúzsky premiér Emmanuel Macron a Donald Tusk konali skôr ako gangstri než politici," napísal denník, ktorý francúzskemu prezidentovi priradil nesprávnu funkciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.