Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2018, 11:33

Taliansko ruší povinné očkovanie, odborníci sú zdesení, varujú pred ďalekosiahlymi dôsledkami

  • Povinnosť predložiť dôkaz o vykonanom očkovaní pri nástupe do jaslí, škôlky alebo školy pritom v Taliansku netrvá dlho.
  • Podľa kritikov novej normy, ktorá povinné očkovanie de facto ruší, nejde však zďaleka len o osýpky - týka sa šírenia "nákazy", ktorá prestupuje spoločnosťou.
  • K rezervovanosti časti talianskej populácie voči očkovaniu výrazne prispeli niektorí politici.
Taliansko ruší povinné očkovanie, odborníci sú zdesení, varujú pred ďalekosiahlymi dôsledkami
Zdroj: TASR/AP

Vládne spojenectvo talianskych populistov a krajnej pravice minulý týždeň presadilo zrušenie povinného očkovania. Vedecké kapacity to odmietajú a varujú pred ďalekosiahlymi dôsledkami.

V júli 2018 sme sa v HNtelevízii rozprávali o očkovaní s epidemiologičkou:

​Pri čítaní politických vyhlásení týkajúcich sa očkovania to na prvý pohľad vyzerá, že v Taliansku nastáva vek šarlatánov. "Chceme tým (zrušením povinných vakcín - pozn. red.) povzbudiť školskú inklúziu a zjednodušiť pravidlá pre rodičov," vyjadrila sa ministerka zdravotníctva Giulia Grillová (Hnutie piatich hviezd, M5S). Jej vládny kolega minister vnútra Matteo Salvini (Liga) ešte pritvrdil: "Očkovanie je zbytočné, nebezpečné a potenciálne zraňujúce," vyjadril sa nedávno pre agentúru ANSA.

Povinnosť predložiť dôkaz o vykonanom očkovaní pri nástupe do jaslí, škôlky alebo školy pritom v Taliansku netrvá dlho. Zaviedla ju vlani v júli predchádzajúca vláda, vedená Demokratickou stranou (PD), a mala na to dobrý dôvod: počet prípadov osýpok (život ohrozujúceho ochorenia) sa totiž v krajine zvyšoval tak rýchlo, že situácia hrozila prerásť v epidémiu.

Za celý rok 2017 bolo podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v Taliansku evidovaných viac ako päťtisíc prípadov. Takmer 90 percent z nich prepuklo v prípade ľudí, ktorí neboli očkovaní. V porovnaní s rokom 2016 išlo o viac ako šesťnásobný nárast, a čo sa týka počtu prípadov na tisíc obyvateľov, horšie skóre malo v Európe len Grécko a ďaleko chudobnejšie Rumunsko.

Vakcína? Lepšie jesť orechy

Podľa kritikov novej normy, ktorá povinné očkovanie de facto ruší, nejde však zďaleka len o osýpky - týka sa šírenia "nákazy", ktorá prestupuje spoločnosťou. Tou je kombinácia populistickej politiky, dezinformácií a pseudovedeckých právd.

"Štát týmto rozhodnutím púšťa do éteru dvojznačnú informáciu, ktorá môže rodičov pri rozhodovaní o očkovaní ľahko uviesť do omylu," povedal o novom zákone Roberto Burioni, popredný taliansky imunológ z milánskej univerzity San Raffaele, a dodal: "Štátna moc má stáť na strane vedy - teda na strane povinného očkovania."

K rezervovanosti časti talianskej populácie voči očkovaniu výrazne prispeli niektorí politici. Medzi nimi vyniká Beppe Grillo (zhoda priezviska s ministerkou zdravotníctva je náhodná), bývalý komik a zakladateľ populistického Hnutia piatich hviezd. Nedoštudovaný účtovný totiž tvrdí, že existuje úmera medzi očkovaním a autizmom a že vakcíny zbytočne oslabujú imunitný systém zdravých detí.

Vybraní členovia M5S Púglia vyzývali svojich priaznivcov, aby sa nechali vyšetriť u lekárov, podľa ktorých má byť konzumácia orechov lepšou prevenciou proti nákazlivým chorobám ako očkovanie.

Po očkovaní týždne karantény

Davide Barillari, člen regionálnej rady regiónu Lazio za M5S, chcel presadiť, aby študenti po absolvovaní očkovania museli stráviť šesť týždňov v karanténe.

"Politika je nad vedou," vyjadril sa tento regionálny politik - a zrejme nevedomky tým pripomenul doby stalinských represií, kedy komunistickí vodcovia v Sovietskom zväze prikazovali vedeckým kapacitám vykonať objektívne nesplniteľné úlohy v súlade s ideológiou strany.

Takéto vyjadrenia však odborníci tvrdo odmietajú. "Sledujeme globálny trend vzrastu nedôvery k tým, ktorí disponujú špecializovanými, odbornými informáciami," povedal Andrea Grignolio, ktorý prednáša históriu medicíny na rímskej univerzite La Sapienza.

Následkom zavedenia povinného očkovania sa podľa údajov OECD zaočkovanosť talianskej populácie vrátila s 94 percent k európskemu priemeru (pre porovnanie: na Slovensku činí cez 95, v Nemecku aj v Česku 97 percent). Či sa krivka opäť obráti dole, ukážu nasledujúce mesiace.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.