Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2018, 20:23 Aktualizované dňa 25.09.2018 o 20:50

Bill Cosby pôjde za mreže. Odsedí si tri až desať rokov

  • Cosby, predtým prezývaný "Otecko Ameriky", je prvou odsúdenou celebritou od prepuknutia kampane #MeToo namierenej proti sexuálnym prečinom.
  • Zo sexuálneho zneužívania ho obvinilo ďalších viac ako 50 žien, ale väčšinou išlo o premlčané prípady.
  • Sudca ho dnes označil za sexuálne násilníckeho predátora.
Bill Cosby pôjde za mreže. Odsedí si tri až desať rokov
Zdroj: TASR/AP

Osemdesiatjeden ročný americký komik Bill Cosby bol odsúdený na tri až desať roky väzenia za zdrogovanie a znásilnenie svojej niekdajšej priateľky v roku 2004.

Sudca ho dnes okrem toho označil za sexuálne násilníckeho predátora. Cosbyho obhajcovia podľa agentúry Reuters oznámili, že sa proti trestu odvolajú.

Porota už v apríli uznala Cosbyho vinným v troch bodoch obžaloby, okrem iného z omámenia a znásilnenia Andrey Constandovej v jeho dome na predmestí Filadelfie, za čo mu hrozilo až 30 rokov väzenia.

Žalobcovia požadovali trest väzenia v dĺžke päť až desať rokov, zatiaľ čo obhajoba mala za to, že by postačilo domáce väzenie.

Sudca ho označil za sexuálneho predátora

"Nastal čas pre spravodlivosť. Pán Cosby, toto všetko sa vám spätne zrátalo. Prišiel čas," povedal Steven O'Neill, ktorý predtým citoval z vyhlásenia teraz 45-ročnej Constandovej. Tá uviedla, že Cosby jej vzal "nádherný, mladistvý elán a rozdrvil ho".

Dnešné rozhodnutie sudcu O'Neilla označiť Cosbyho za sexuálneho predátora podľa agentúry Reuters znamená, že niekdajší miláčik publika bude musieť do konca života každý mesiac absolvovať konzultácie a u polície bude registrovaný ako sexuálny útočník, na čo budú upozornení aj jeho susedia a školy.

"Otecko Ameriky"

Cosby, predtým prezývaný "Otecko Ameriky", je prvou odsúdenou celebritou od prepuknutia kampane #MeToo namierenej proti sexuálnym prečinom. Zo sexuálneho zneužívania ho obvinilo ďalších viac ako 50 žien, ale väčšinou išlo o premlčané prípady.

Constandová sa pôvodne s Cosbym v roku 2006 dohodla na mimosúdnom vyrovnaní, po desiatich rokoch bol ale prípad opäť otvorený. Cosby vzťah s Constandovou priznal, podľa neho ale táto žena so sexuálnym stykom súhlasila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.