Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2018, 12:45

Rusi a Srbi nacvičujú spoločné vojenské údery

Srbský prezident Aleksandar Vučič kvôli cvičeniu uviedol armádu do stavu najvyššej bojovej pohotovosti. O vývoji situácie bude v utorok rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Rusi a Srbi nacvičujú spoločné vojenské údery
Zdroj: Reuters

 Srbsku sa v pondelok začalo spoločné rusko-srbské vojenské cvičenie BARS-2018. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Podľa ruského ministerstva obrany sa na cvičení zúčastnia posádky lietadiel MiG-29 a vrtuľníkov Mi-8. Rezort dodal, že na manévroch sa zúčastní do desať kusov bojovej techniky a ich hlavnou úlohou je nácvik zadržiavania vzdušných cieľov a výcvik vzdušného boja a prvkov pilotáže.

Spoločné rusko-srbské posádky budú nacvičovať aj taktické údery na pozemné ciele a výsadky. Cvičenie by malo trvať päť dní.

Echo Moskvy dodalo, že zatiaľ nie je jasné, či cvičenie nejako súvisí so zhoršením situácie v Kosove, keď sa asi 60 príslušníkov kosovského policajného útvaru osobitého určenia presunulo na sever Kosova - obývaný prevažne Srbmi - kde zabezpečovali krátku návštevu kosovského prezidenta Hashima Thaciho na hrádzi jazera Gazivode.

 Vučič v sobotu vyhlásil, že Putina chce požiadať, aby Srbsko podporil pri riešení problémov s Kosovom. 

Putin hovorca Dmitrij Peskov neskôr uviedol, že hovoriť o pomoci Belehradu zo strany Moskvy je zatiaľ predčasné. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.