Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2018, 10:07

Povstalci v Sýrii oznámili odsun ťažkých zbraní z budúcej demilitarizovanej zóny

Rusko a Turecko tento mesiac oznámili, že v Idlibe vznikne od 15. októbra demilitarizovaná zóna.

Povstalci v Sýrii oznámili odsun ťažkých zbraní z budúcej demilitarizovanej zóny
Zdroj: Reuters

Dve sýrske povstalecké skupiny stiahli svoje ťažké zbrane z oblasti plánovanej demilitarizovanej zóny v provincii Idlib na severozápade krajiny, na ktorej vytvorení sa dohodli Turecko a Rusko. Oznámil to v sobotu povstalecký veliteľ.

"Slobodná armáda Idlibu a Failak aš-Šám stiahli ťažkú výzbroj a transportéry z oblasti Abú az-Zuhúr na vidieku na východe Idlibu, ktorá hraničí s demilitarizovanou zónou," povedal nemenovaný veliteľ z povstaleckej aliancie Národný front pre oslobodenie (NFL) pre agentúru DPA.

Stiahnutie ťažkých zbraní z avizovanej nárazníkovej zóny sa týka všetkých opozičných frakcií, ktoré súhlasili, že budú realizovať turecko-ruskú dohodu.

Rusko a Turecko tento mesiac oznámili, že v Idlibe vznikne od 15. októbra demilitarizovaná zóna, ktorá oddelí sýrske vládne sily od povstaleckých bojovníkov. V pásme širokom 15-20 kilometrov budú hliadkovať ruskí a tureckí vojaci.

Dohola prišla po tom, ako sýrska vláda sústredila svoje vojenské jednotky na severozápade krajiny pred očakávanou ofenzívou proti extrémistickým bojovníkom v Idlibe.

Možnosť rozsiahlej ofenzívy však vyvolala obavy z humanitárnej krízy v provincii, kde žijú tri milióny civilistov.

Idlib ovláda z veľkej časti islamistická aliancia vedená skupinou spojenou s al-Káidou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.