Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2018, 11:26

"Nepatríme k Londýnu." V Edinburghu demonštrovali desaťtisíce ľudí za nezávislosť Škótska

Britský denník The Guardian označil demonštráciu za najväčšiu manifestáciu za nezávislosť Škótska v jeho histórii.

"Nepatríme k Londýnu." V Edinburghu demonštrovali desaťtisíce ľudí za nezávislosť Škótska
Zdroj: Reuters

Desaťtisíce priaznivcov nezávislosti Škótska v sobotu demonštrovali v centre Edinburghu za nové referendum o odtrhnutí tohto regiónu od Británie.

Podľa organizátorov demonštrácie dorazilo 100 000 účastníkov, polícia však zatiaľ počet ľudí neuviedla. Britský denník The Guardian však už označil demonštráciu za najväčšiu manifestáciu za nezávislosť Škótska v jeho histórii.

Účastníci pochodu prešli centrom Edinburghu, mávali pri tom modrobielymi škótskymi vlajkami a volali heslá ako "Chceme nezávislosti, chceme ju teraz!" Alebo "nepatríme k Londýnu".

Pochod prišiel do parku v centre mesta, ktorý leží blízko škótskeho parlamentu a kde mali prejavy členovia Škótskej národnej strany (SNP), vrátane jej podpredsedu Keitha Browna.

Demonštrácia sa konala len niekoľko hodín pred začatím trojdňovej výročnej konferencie SNP, ktorá začína v nedeľu v Glasgowe.

Demonštrácie za nezávislosť Škótska sa konajú každý rok a od referenda o nezávislosti zo septembra 2014, v ktorom sa 55 percent Škótov vyslovilo za zotrvanie vo zväzku s Britániou, sa ich zúčastňuje čoraz viac ľudí.

Predsedníčka SNP a škótska premiérka Nicol Sturgeonová usilovala o vypísanie nového ľudového hlasovania o nezávislosti po tom, čo Briti v roku 2016 v referende tesnou väčšinou rozhodli vystúpiť z Európskej únie.

V Škótsku totiž hlasovalo v tomto plebiscite 62 percent Škótov za zotrvanie Británie v EÚ. Po neúspechu SNP v minuloročných parlamentných voľbách ale Sturgeonová od snahy o nové referendum o nezávislosti Škótska zatiaľ upustila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.