Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2018, 15:58

Druhého podozrivého v kauze Skripaľ vyznamenal Putin, píše investigatívny portál

  • Portál Bellingcat uviedol, že muž sa v skutočnosti volá Alexandr Miškin a je lekárom ruskej vojenskej rozviedky GRU.
  • Pri jeho identifikácii boli podľa portálu využité viaceré otvorené zdroje, svedectvá ľudí poznajúcich túto osobu, či oskenovaná kópia jeho pasu s priezviskom Miškin.
Druhého podozrivého v kauze Skripaľ vyznamenal Putin, píše investigatívny portál
Zdroj: TASR/AP

Druhému podozrivému z pokusu o otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa udelil pred štyrmi rokmi ruský prezident Vladimir Putin vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na investigatívny portál Bellingcat.

Portál odhalil totožnosť oboch podozrivých

​Portál v pondelok uviedol, že muž, doteraz známy ako Alexandr Petrov, sa v skutočnosti volá Alexandr Jevgenjevič Miškin a je lekárom ruskej vojenskej rozviedky GRU.

Pri jeho identifikácii boli podľa Bellingcatu využité viaceré otvorené zdroje, svedectvá ľudí poznajúcich túto osobu, či oskenovaná kópia jeho pasu s priezviskom Miškin.

Približne pred dvoma týždňami táto investigatívna stránka odhalila totožnosť prvého z páchateľov útoku na Skripaľa, ktorého britské úrady identifikovali ako Ruslana Boširova. V skutočnosti ide podľa Bellingcatu o plukovníka GRU Anatolija Čepigu, ktorý tiež dostal titul Hrdina Ruskej federácie.

Rusko sa nebude vyjadrovať

Kremeľ odmietol v utorok komentovať tvrdenie tohto investigatívneho portálu, že jeden z podozrivých v prípade Skripaľ je lekár pracujúci pre ruskú vojenskú rozviedku.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že Kremeľ sa nebude vyjadrovať k investigatívnym správam a článkom v médiách týkajúcim sa pokusu o otrávenie Skripaľa a jeho dcéry v anglickom Salisbury. Podľa Peskova Británia odmietla ruskú žiadosť, aby sa podelila s Ruskom o podrobnosti z vyšetrovania.

K útoku na Skripaľa a jeho dcéru Juliju došlo 4. marca a bola pri ňom použitá nervovoparalytická látka novičok. Británia z jeho uskutočnenia podozrieva agentov GRU Alexandra Petrova a Ruslana Boširova.

Rusko obvinenia z pokusu o zavraždenie Skripaľa a jeho dcéry od začiatku odmieta a tvrdí, že Boširov a Petrov sú civilisti, ktorí Salisbury navštívili ako turisti.

V HNtelevízii si pozrite archívny rozhovor s Alexandrom Dulebom o situácii v Rusku z marca 2018: 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.