Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2018, 21:04

Hurikán Michael zasiahol pevninu. Očakávajú sa obrovské škody

Meteorológovia aj úrady varujú obyvateľov pobrežia pred zdvihnutím hladiny mora, Michael navyše prináša prudké dažďové zrážky

Hurikán Michael zasiahol pevninu. Očakávajú sa obrovské škody
Zdroj: Reuters

Hurikán Michael neďaleko mesta Panama City na severozápade Floridy vstúpil na pobrežie. Živel, ktorý americké úrady aj Národné centrum pre hurikány (NHC) označujú ako mimoriadne nebezpečný, sprevádza vietor s rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu.

Úrady sa obávajú, že Michael spôsobí v oblasti rozsiahle škody, hoci by nad pevninou mal podľa meteorológov začať rýchlo slabnúť.

Oko hurikánu dorazilo na pevninu krátko pred 20:00 SELČ pri mestečku Mexico Beach, ktoré je vzdialené asi 15 kilometrov južne od Panama City. Práve Panama City označovali meteorológovia za oblasť, kde sa hurikán dostane nad pevninu.

Michael vďaka teplej vode v Mexickom zálive nabral značne na sile a rýchlo sa stal hurikánom štvrtej kategórie, čo je na Saffirovo-Simpsonovej stupnici druhá najsilnejšia kategória.

Od toho, aby sa stal hurikánom najsilnejšej kategórie, ho tabuľkovo delili dva kilometre v hodine pri meraní rýchlosti sprievodných vetrov.

Meteorológovia aj úrady varujú obyvateľov pobrežia pred zdvihnutím hladiny mora, Michael navyše prináša prudké dažďové zrážky. Ľudia s vetrom o sile hurikánu musia počítať aj v oblastiach vzdialených 75 kilometrov od centra živlu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.