Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2018, 08:58

Hurikán Michael opustil pobrežie USA. Zanechal za sebou najmenej šesť mŕtvych

Škody spôsobené hurikánom odhadujú v miliardách dolárov.

Hurikán Michael opustil pobrežie USA. Zanechal za sebou najmenej šesť mŕtvych
Zdroj: Reuters

Záchranári na Floride ďalej pátrajú v troskách domov po možných obetiach hurikánu Michael, ktorý ako jedna z najsilnejších búrok americkej histórie udrel v stredu na juhovýchod Spojených štátov, kde pripravil o život najmenej šesť ľudí.

Pohľad na škody, ktoré spôsobil hurikán Michael:

Živel, ktorý vo štvrtok zoslabol na tropickú búrku a cez Virgíniu sa presunul nad Atlantik, zaplavoval mestá, ničil domy, lámal stromy a pripravil o elektrinu státisíce ľudí.

Michael za sebou zanechal spúšť, akú obyvatelia postihnutých oblastí nepamätajú. "Toľko životov bolo navždy zmenených. Toľko rodín prišlo o všetko," povedal médiám floridský guvernér Rick Scott, v ktorého štáte úrady nariadili evakuáciu viac ako 370-tisíc ľudí. Mnohí z nich však neposlúchli a záchranári na poslednú chvíľu dostávali desiatky ľudí z domov v zaplavených oblastiach.

Oko hurikánu dorazilo na pevninu USA v stredu krátko pred 20:00 SELČ pri mestečku Mexico Beach, ktoré živel sprevádzaný vetrami s rýchlosťou bezmála 250 kilometrov za hodinu takmer zničil.

Medzi najhoršie postihnuté lokality patrí aj neďaleké Panama City či Apalachicola. Búrka sa potom prehnala cez Georgiu, Južnú a Severnú Karolínu a vo Virgínii zamierila vo štvrtkových 23:00 miestneho času (dnes 5:00 SELČ) nad oceán. Tam by mala pri pohybe severovýchodným smerom ďalej slabnúť.

Úrady zasiahnutých štátov informovali o šiestich obetiach: štyria ľudia zomreli na Floride a po jednom v Georgii a Severnej Karolíne.

Bez prúdu zostávajú státisíce ľudí, len v Severnej Karolíne ide podľa úradu miestneho guvernéra o 530-tisíc domácností.

Americká poisťovňa KC&C odhadla poistené škody spôsobené Michaelom na osem miliárd dolárov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.