StoryEditor

Stredoľavá koalícia utrpela v belgických voľbách porážku

11.06.2007, 08:04
Autor:
SITASITA

Súčasná stredoľavá vládna koalícia belgického premiéra Guya Verhofstadta utrpela v nedeľňajších parlamentných voľbách zdrvujúcu porážku. Ukazujú to predbežné výsledky, ktoré po sčítaní 80 percent odovzdaných hlasov zverejnili v nedeľu večer volebné komisie. Po ôsmich rokoch v opozícii sa tak zrejme do vlády vrátia kresťanskí demokrati pod vedením Guya Letermeho. Tí vo Flámsku, kde žije 60 % z celkového počtu obyvateľov Belgicka, získali podľa doterajších výsledkov 30 percent hlasov. To je takmer o 5 percent viac ako v minulých voľbách. Verhofstadtovi liberáli, ako aj takmer všetci ich koaliční partneri, si naopak pohoršili.
Socialistický vicepremiér Johan Vande Lanotte po zhliadnutí týchto predbežných výsledkov už fakticky uznal porážku: "Boli sme potrestaní. Bodka, koniec," povedal novinárom. Omnoho väčším optimizmom hýril v prvej povolebnej reakcii vodca kresťanských demokratov Leterme: "Je čas na zmenu. Ľudia chcú iné smerovanie," vyhlásil.
Zostavenie vlády je však v Belgicku tradične veľmi komplikované, keďže politická scéna sa tu okrem tradičného politologického delenia rozdeľuje aj podľa národnosti. Nie je neobvyklé, ak sa po voľbách zostavuje vládna koalícia hoci aj päť čí šesť mesiacov.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. marec 2023 15:17