Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2018, 12:23

"Zombie" Hurikán Leslie mieri na neobvyklú oblasť, ohrozuje Portugalsko a Španielsko

Očakáva sa, že tropická cyklóna v neobvyklej lokalite Atlantického oceánu prejde ešte v sobotu oblasťou severne od Madeiry.

"Zombie" Hurikán Leslie mieri na neobvyklú oblasť, ohrozuje Portugalsko a Španielsko
Zdroj: Reuters

Hurikán Leslie smeruje k Portugalsku a Španielsku. Meteorológovia očakávajú, že prinesie výdatné dažde a nebezpečne silný vietor do časti Pyrenejského polostrova, informovala v sobotu agentúra AP.

Hurikán prvej kategórie sa v sobotu ráno nachádzal približne 910 kilometrov juhozápadne od portugalskej metropoly Lisabon a asi 320 kilometrov severozápad od ostrova Madeira, vyplýva z údajov amerického Národného strediska pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.

Leslie sa pohyboval severovýchodne rýchlosťou 57 kilometrov za hodinu a útvar sprevádzal vietor s maximálnou stálou rýchlosťou 130 km/h.

Podľa portálu accuweather.com sa Leslie drží nad Atlantikom ako zombie už od septembra.

Očakáva sa, že tropická cyklóna v neobvyklej lokalite Atlantického oceánu prejde ešte v sobotu oblasťou severne od Madeiry, zámorského územia Portugalska ležiaceho západne od severnej Afriky, a následne sa bude približovať k juhozápadnej časti Pyrenejského polostrova, nad ktorého pevninu by mala prejsť v nedeľu.

Pre Madeiru vydali vôbec po prvý raz varovanie pred tropickou búrkou, pričom meteorológovia predpovedajú pre časti Portugalska vietor dosahujúci takmer silu hurikánu a v častiach západného Španielska vietor so silou tropickej búrky.

Leslie by mal podľa predpovedí tiež vyvolať potenciálne nebezpečné vlnobitie, ktoré cez víkend postihne Azory, Madeiru a Kanárske ostrovy, ako aj atlantické pobrežia Španielska, Portugalska a Maroka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.