Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2018, 20:09

Berlínom pochodovali ľudia proti rasizmu. Účasť odhadujú v stovkách tisíc

Tisíce ľudí vyšli taktiež do ulíc Frankfurtu nad Mohanom a 11 ďalších miest v nemeckej spolkovej krajine Hesensko.

Berlínom pochodovali ľudia proti rasizmu. Účasť odhadujú v stovkách tisíc
Zdroj: Reuters

Až na 240-tisíc odhadli organizátori počet účastníkov pochodu proti rasizmu, diskriminácii a xenofóbii, ktorý sa konal v sobotu v centre Berlína.

Zábery z demonštrácie:

Tisíce ľudí vyšli taktiež do ulíc Frankfurtu nad Mohanom a 11 ďalších miest v nemeckej spolkovej krajine Hesensko, aby varovali pred vzostupom pravicových síl, akou je strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), informovala tlačová agentúra DPA.

Berlínske zhromaždenie pod heslom "Za otvorenú a slobodnú spoločnosť - solidarita namiesto exklúzie" organizoval zväz aktivistov používajúci názov "Nerozdeliteľní", zastúpenie mali aj viaceré organizácie a politické strany vrátene Zelených a Ľavice.

Pochod po šesťkilometrovej trase bol namierený aj proti "pravicovému štvaniu, zomieraniu utečencov v Stredozemnom mori a škrtom v sociálnom systéme".

V súvislosti s protestom v nemeckej metropole sa pôvodne očakávala približne 40-tisícová účasť. Polícia vo svojom vyjadrení spomenula "niekoľko desiatok tisíc" účastníkov.

Na transparentoch v Berlíne sa objavovali nápisy ako "Nie štvaniu proti moslimom", "Rasizmus nie je žiadnou alternatívou" či "Solidarita s obeťami pravicového, rasistického a antisemitského násilia".

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas privítal vysokú účasť na proteste ako dôležitý signál. "Nenecháme sa rozdeliť, a už vôbec nie pravicovými populistami," uviedol Maas zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) pre denníky mediálnej skupiny Funke.

"Rôznorodosť v pôvode, farbe pokožky, náboženstve a životnom štýle je pre nás obohatením, nie ohrozením," dodal minister.

Koaličná Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou však túto akciu výslovne nepodporila.

Generálny tajomník berlínskej kancelárie Stefan Evers upozornil, že oznamovateľom zhromaždenia bol advokát Červenej pomoci, čo je podľa neho organizácia podporujúca ľavicovo-extrémistických zločincov. Na akcii sa spolupodieľajú aj "mnohé ďalšie pochybné organizácie", dodal.

Nálady proti migrantom a cudzincom v Nemecku silnejú od roku 2015, keď kancelárka Merkelová rozhodla o otvorení hraníc pre státisíce migrantov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.