Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2018, 17:00

VIDEO: Hurikán zdevastoval základňu najmodernejších stíhačiek

Hurikán Michael na leteckej základni Tyndall roztrhal strechy z hangárov, pohádzal vozy po parkovisku a prevrátil aj niekoľko opustených stíhačiek F-15.

VIDEO: Hurikán zdevastoval základňu najmodernejších stíhačiek
Zdroj: Reuters

Hurikán Michael po sebe zanechal na pobreží americkej Floridy katastrofálne škody. Zdevastoval tiež leteckú základňu Tyndall, ktorá za normálnych okolností hosťuje najmodernejšie stíhacie lietadlá F-22. Väčšinu z nich však letectvo stihlo pred búrkou presťahovať. Škody sú ale aj tak veľké.

Hurikán Michael na leteckej základni Tyndall roztrhal strechy z hangárov, pohádzal vozy po parkovisku a prevrátil aj niekoľko opustených stíhačiek F-15. Odborníci varujú, že môže trvať roky, kým sa oblasť z búrky spamätá.

"Letisko je zdevastované. Každá budova má vážne škody, mnohé z nich sú úplné zničené," napísal tyndallský úradník. Zatiaľ ešte nebola na základni obnovená ani elektrina.

Tyndall leží asi 20 kilometrov východne od mesta Panama City na Floride. Práve tam sa hurikán Michael dotkol pobrežia. Základňa je domovom 3 600 vojakov a tiež 55 stíhačiek F-22, najmodernejších a veľmi drahých lietadiel Air Force. Každý stroj vyjde na 339 miliónov dolárov.

Najmenej 33 lietadiel bolo spoločne s personálom v stredu popoludní kvôli obavám z možného poškodenia presunuté na základňu Wright-Patterson v Ohiu. Zvyšok sa pravdepodobne nachádza medzi sutinami základne.

Spravodajský portál Fox New hlási, že najmenej tri F-22 sú poškodené. Ak by sa jednalo o všetkých 22 lietadiel, celková strata by sa pohybovala okolo 7,5 miliardy dolárov.

Hurikán Michael si vyžiadal podľa najnovšej bilancie 18 obetí. Dnes o tom informoval portál Weather.com. Poslednou zatiaľ ohlásenou obeťou je človek, ktorého telo bolo nájdené vo floridskom mestečku Mexico Beach, kde hurikán sprevádzaný vetrom s rýchlosťou až 250 kilometrov za hodinu vstúpil na pevninu.

Bilancia mŕtvych na Floride tak vzrástla na osem, šesť obetí oznámila Virgínia, tri Severná Karolína a jednu Georgia. Šéf hasičov v Miami Joseph Zahralban, ktorý vedie jeden zo záchranných oddielov, nepochybuje o tom, že bilancia bude nakoniec vyššia. Rovnaký názor zastávajú aj floridskej úrady, ktoré v sobotu uviedli, že doteraz prijali tisíce hovorov od ľudí, ktorí hľadajú svojich blízkych.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.