Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2018, 07:42

Africký ostrovný štát Komory zažíva politickú krízu, varuje šéf OSN

Africká únia vyzvala všetky strany, aby záujmy krajiny povýšili nad všetko ostatné.

Africký ostrovný štát Komory zažíva politickú krízu, varuje šéf OSN
Zdroj: Reuters

Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril v stredu znepokojenie nad politickým napätím v africkom ostrovnom štáte Komory, kde zahynulo viacero ľudí pri demonštráciách proti prezidentovi Azalimu Assoumanimu.

Všetky zúčastnené strany vyzval na zdržanlivosť v záujme zachovania mieru a stability, informovala tlačová agentúra DPA.

Demonštranti na Anjouane, jednom z troch hlavných komorských ostrovov, protestovali proti Assoumanimu v pondelok aj utorok, pričom podľa rozhlasovej stanice Radio France Internationale (RFI) zahynuli najmenej tri osoby pri stretoch s bezpečnostnými silami.

Miestny spravodajský portál La Gazette des Comoros priniesol správu o dvoch obetiach na životoch.

Protesty na Komoroch, ktoré sa nachádzajú v Indickom oceáne medzi východným pobrežím Afriky a Madagaskarom, sú dôsledkom politickej krízy súvisiacej s obsadzovaním prezidentského úradu.

Doteraz platilo, že funkcia hlavy štátu rotovala medzi obyvateľmi troch hlavných ostrovov, čo však zmenila v júli novela ústavy schválená v referende.

Súčasný prezident Assoumani, pochádzajúci z ostrova Ngazidja (Grande Comore), tak bude môcť pri nasledujúcich prezidentských voľbách znova kandidovať. Opozícia vyzývala na bojkot uvedeného referenda.

Africká únia vyzvala všetky strany, aby záujmy krajiny povýšili nad všetko ostatné.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.