Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2018, 07:23

Trump sa vyhráža povolaním armády. Tá má uzavrieť hranicu s Mexikom

Americký prezident tak reagoval na správy, že do USA smeruje veľká skupina migrantov z krajín Latinskej Ameriky.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že s pomocou vojska nepriedušne uzavrie hranicu medzi Mexikom a Spojenými štátmi.

Tému migrácie oživil vo štvrtok večer na predvolebnom zhromaždení v americkom štáte Montana. Reagoval okrem iného na správu, že sa na sever vydala skupina asi 3-tisíc utečencov zo Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly. Informujú o tom spravodajské agentúry.

Trump už týmto trom stredoamerickým štátom skôr pohrozil, že im Washington kvôli nelegálnej migrácii pozastaví humanitárnu pomoc. Skupina uvádza, že uteká pred biedou a násilím.

Americký prezident týchto ľudí označil za "karavanu", ktorú organizujú opoziční demokrati. Sama od seba sa údajne na cestu nevydala.

Dôkazy však Trump nepredložil. "Chcem mexickej vláde poďakovať, pretože ich dúfam zadrží, než sa vôbec dostanú do Mexika," dodal namiesto toho.

Pokiaľ by však mexická vláda nebola schopná migrantov zadržať "povolám americkú armádu, aby južnú hranicu uzavrela," napísala už skôr hlava USA na Twitteri.

Trumpove komentáre k migrácii sú podľa spravodajského serveru BBC pravdepodobne snahou zaistiť si podporu pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami.

Tie sa v USA uskutočnia už 6. novembra a demokrati v nich majú šancu Trumpových republikánov poraziť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.