Reuters
StoryEditor

Streľba v Alma-Aty neutícha. Polícia zadržala kazašského expremiéra, vyšetrujú ho z vlastizrady

08.01.2022, 06:23
Autor:
ČTKČTK
V hlavnom meste Kazachstanu začalo dnes ráno znovu fungovať pevné pripojenie k internetu, to mobilné bolo nefunkčné.

V kazašskom meste Alma-Ata bola dnes ráno znova počuť streľba. Informoval o tom portál stanice BBC v ruskom jazyku a agentúra Interfax. Nie je jasné, v akej časti mesta sa strieľalo. Spojené štáty dnes oznámili, že umožnia zamestnancom, ktorí nie sú potrební pre chod generálneho konzulátu v Alma-Aty, opustiť mesto, napísala agentúra Reuters.

Kazašské ministerstvo vnútra dnes ráno oznámilo, že od začiatku nepokojov bezpečnostné zložky zadržali bezmála 4 300 ľudí. Medzi zadržanými sú aj cudzinci, ktorí zrejme pochádzajú z okolitých štátov.

​Kazašská bezpečnostná rada dnes ráno informovala, že polícia zatkla bývalého šéfa kontrarozviedky a niekdajšieho premiéra Karima Masimova. Masimov, ktorý velil tajnej službe od septembra roku 2016 a zastával funkciu premiéra v rokoch 2007 až 2012 a 2014 až 2016, bol s ďalšími osobami zadržaný podľa vyhlásenia už vo štvrtok a čelí vyšetrovaniu z vlastizrady.

Podľa agentúry TASS v hlavnom meste znovu začalo fungovať dnes ráno pevné pripojenie k internetu, to mobilné bolo nefunkčné. Pripojenie k internetu prestalo fungovať v piatok. Podľa ministerstva obchodu obchodné reťazce v piatich veľkých kazašských mestách začali znova prijímať platby kartou.

"Americkí občania by si mali byť vedomí toho, že násilné protesty môžu výrazne ovplyvniť konzulárne služby poskytované veľvyslanectvom Spojených štátov, a to vrátane pomoci americkým občanom, ktorí odchádzajú z Kazachstanu," uviedlo americké ministerstvo zahraničia.

To umožní "dobrovoľný odchod" zamestnancom konzulátu v Alma-Aty, pokiaľ nie sú nevyhnutní na riešenie mimoriadnych situácií a chod pracoviska. Odísť budú smieť aj všetci rodinní príslušníci amerických zamestnancov a diplomatov.

Kazachstanom v posledných dňoch otriasli nepokoje, označované za najhoršie od dosiahnutia nezávislosti bývalej sovietskej republiky pred tromi desaťročiami. Nepokoje si podľa kusých správ úradov vyžiadali najmenej desiatky mŕtvych a stovky zranených. Protesty vypukli v nedeľu v meste Žanaozen deň po zrušení cenového stropu na skvapalnený ropný plyn (LPG), ktorého ceny sa potom zdvojnásobili, a to sa dotklo väčšiny motoristov v regióne.

25. máj 2022 16:33