Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2018, 17:57

Trump vydal rozkaz. Kvôli migrantom povolal na hranicu s Mexikom armádu

  • Na hranice príde 800 až 1000 príslušníkov americkej armády.
  • O vyslaní armády hovoril Trump v poslednom týždni niekoľkokrát, žiadne konkrétne kroky z toho však až doteraz neboli.
Trump vydal rozkaz. Kvôli migrantom povolal na hranicu s Mexikom armádu
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že povoláva na hranice s Mexikom armádu. Vojaci majú hranice ochrániť pred zástupom migrantov, ktorý mieria k USA zo Strednej Ameriky.

Trump na twitteri napísal, že pochod migrantov je celonárodným ohrozením a že je potrebné ho zastaviť. Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného činiteľa uviedla, že Pentagon už príslušný rozkaz o nasadení jednotiek na hraniciach dostal.

Vojaci majú "pomáhať s infraštruktúrou"

O vyslaní armády k hraniciam hovoril Trump v poslednom týždni niekoľkokrát, žiadne konkrétne kroky z toho však až doteraz neboli. Dnes podľa Reuters Pentagon rozkaz dostal a z informácií agentúry vyplýva, že jednotky so silou 800 až 1000 mužov majú na hraniciach "pomáhať s infraštruktúrou a logistikou". Oficiálne ministerstvo obrany vec zatiaľ nekomentovalo.

O skupine ľudí, ktorí pochádzajú najčastejšie z Hondurasu, ale aj z Nikaraguy, Salvádoru alebo Guatemaly a mieri do USA, sa hovorí ako o "karaváne migrantov".

Skupina s migrantmi má 5000 ľudí

Skupina má teraz  asi 5000 ľudí a mieri z južného Mexika k amerických hraniciam, od ktorých je vzdialená asi 1700 kilometrov. Ďalšia skupina asi tisíc ľudí sa vydala na pochod k USA z Guatemaly.

Terajšia karavána vyrazila predminulú sobotu z mesta San Pedro Sula na severe Hondurasu a pôvodne ju tvorilo asi 1300 osôb. Postupne sa k nej pripojili ďalší ľudia, ktorí utekajú pred vysokou kriminalitou a chudobou.

Keď skupina dorazila cez víkend na Guatemalsko-mexickú hranicu, bolo v nej asi päť tisíc utečencov. Necelá tisícka z nich pristúpila na "plán bezpečného návratu domov", na ktorom sa v sobotu dohodli prezidenti Hondurasu a Guatemaly.

Dnes sa však v skupine podľa odhadu agentúry Reuters opäť pohybuje cez 5000 ľudí.

Upozornenie na humanitárnu krízu

Takzvané karavany migrantov organizujú mimovládne organizácie už niekoľko rokov. Cieľom hromadnej cesty ľudí z chudobných krajín Strednej Ameriky je vyhnúť sa v skupine nebezpečenstvám, ktoré hrozia pri takejto ceste jednotlivcom, a tiež hromadne upozorniť na humanitárnu krízu v Strednej Amerike.

Karavany migrantov v Strednej Amerike sa doteraz väčšinou obišli bez väčšej publicity. To sa však zmenilo tento rok v apríli, kedy podobnú skupinu označil Trump za bezpečnostnú hrozbu pre Spojené štáty a na hranicu s Mexikom poslal národnou gardu. Teraz sa migranti stali opäť častou témou vzhľadom k nadchádzajúcim voľbám do amerického Kongresu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.