Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2018, 22:27

Ak má obavy o bezpečnosť, nech si vymení iPhone za Huawei, odkazuje Čína Trumpovi

Čína reagovala na správy o odpočúvaní mobilu Donalda Trumpa.

Ak má obavy o bezpečnosť, nech si vymení iPhone za Huawei, odkazuje Čína Trumpovi
Zdroj: Shealah Craighead, White House / Prezident Trump telefonuje na palubě Air Force One

Čína kritizovala vo štvrtok obsah článku uverejneného v denníku The New York Times, podľa ktorého čínske úrady odpočúvajú mobilný telefón amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing označila článok podľa agentúry AP za "falošné správy" a Trumpovi odporučila, aby svoj iPhone vymenil za mobilný telefón čínskej výroby.

"Po prvé, New York Times by mali vedieť, že takýto článok je len dôkazom, že NYT produkujú falošné správy. A po druhé, navrhujem, aby si (Trump), ak má obavy o bezpečnosť, vymenil svoj iPhone za telefón značky Huawei," povedala na tlačovej konferencii hovorkyňa.

NYT v stredu napísal, že Čínski špióni často odpočúvajú amerického prezidenta Donalda Trumpa, keď používa svoj nezabezpečený mobilný telefón, aby sa porozprával so starými priateľmi. Peking využíva to, čo sa dozvie, v snahe ovplyvniť politiku USA.

Čína podľa zdrojov NYT postupuje v prípade odpočutých hovorov dôkladne a snaží sa z nich zistiť, čo si Trump myslí, koho počúva a ako by ho bolo možné ovplyvniť.

Peking sa pritom osobitne zameriava na úsilie zabrániť ďalšiemu vystupňovaniu terajšej obchodnej vojny medzi oboma krajinami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.