Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2018, 10:31

Slovensko si vytýčilo hlavnú prioritu šéfovania OBSE, bude ňou energetika

Slovensko v rámci príprav na predsedanie OBSE tento rok šéfuje Stredomorskej kontaktnej skupine.

Slovensko si vytýčilo hlavnú prioritu šéfovania OBSE, bude ňou energetika
Zdroj: Pavel Novotný

"Ubehlo už 136 rokov od chvíle, kedy Thomas Edison otvoril prvú ústrednú elektráreň na svete. Keby sa dnes mohol vrátiť, videl by, že väčšina energie sa v mnohých smeroch stále vyrába rovnakým spôsobom, ako vymyslel on sám."

Týmito slovami dnes otvoril minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák svoj prejav na Stredomorskej konferencii Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe 2018 v španielskej Malage. Práve energetickú bezpečnosť si podľa neho Slovensko vybralo ako hlavnú prioritu v oblasti ekonomiky a ochrany životného prostredia počas svojho budúcoročného prostredníctva v OBSE.

Slovensko v rámci príprav na predsedanie tejto organizácii združujúcej 57 členských a 11 partnerských krajín tento rok šéfuje Stredomorskej kontaktnej skupine. A práve Stredomorie je podľa Lajčáka mimoriadne dôležité pre celý kontinent.

"Bezpečnosť v Európe je úzko prepojená s bezpečnosťou v Stredomorí," podčiarkol Lajčák úvodnom príhovore na konferencii, ktorá sa koná v hoteli Palacio Miramar na pobreží Stredozemného mora na Costa del Sol v andalúzskej Malage.

Okrem problémov s migráciou sa bezpečnosť v tejto oblasti týka i energetiky. "Aj z tohto dôvodu sme s našimi partnermi z opačnej strany Stredozemného mora hovorili o energetike," povedal slovenským novinárom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Lukáš Parízek, ktorý je Lajčákov osobitný predstaviteľ pre prípravu predsedníctva v OBSE.
Partnermi OBSE v oblasti Stredomoria sú Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Maroko a Tunisko.

Generálny tajomník OBSE Thomas Gremminger vyzdvihol Slovensko ako príklad ekonomického úspechu. Na schôdzke sa zúčastňujú šéfovia diplomacii viac ako desiatky členských a partnerských krajín. Zastúpenie tu však má všetkých takmer 70 štátov zapojených do aktivít OBSE.

Práve Slovensko bude na budúci rok ako predsedajúca krajina pod drobnohľadom celého sveta. Uskutoční sa u nás napríklad schôdzka ministrov zahraničných vecí, na ktorej by sa okrem iných mali pod Lajčákovým vedením zúčastniť šéfovia diplomacií USA a Ruska. Prakticky celý rok sa však budú konať akcie spojené so slovenským predsedníctvom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.