Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2018, 11:07

Cieľ Macronovej cesty? Rozdeliť krajiny Vyšehradskej štvorky, píše francúzsky denník

Podľa Le Monde sú Slovensko a Česko narozdiel od Poľska a Maďarska možnými spojencami západu.

Cieľ Macronovej cesty? Rozdeliť krajiny Vyšehradskej štvorky, píše francúzsky denník
Zdroj: Reuters

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prichádza na Slovensko a do Česka, aby rozštiepil "nacionalistov" východnej Európy, píše vo svojom komentári k Macronovej ceste francúzsky denník Le Figaro. 

Aj keď oficiálne Macron prichádza na oslavy vzniku Československa, ide mu hlavne o obnovu vzťahov v oblasti, kde francúzsky hlas v minulých mesiacoch stratil vplyv.

Návšteva Maďarska premiéra Viktora Orbána ani Poľska ovládaného konzervatívcami pre Macrona, ktorý nevynechá príležitosť kritizovať tieto krajiny za populizmus a porušovanie ľudských práv, nepripadá do úvahy.

Slovensko a Česko, to je niečo iné. Nie sú tak kontroverzné, hoci patria rovnako ako prvé spomínané do vyšehradskej skupiny, vyznačujúcej sa tvrdým postojom voči rozdeľovaniu utečencov podľa kvót aj proti zmene princípu udeľovania azylu.

"Obe tieto krajiny chcú zostať v srdci Európy. Nie je správne hovoriť o rozštiepení medzi východom a západom Európy, zástancovia Európy sú všade," usudzuje podľa Le Figaro Elyzejský palác.

"Bude sa Macron snažiť vraziť klin medzi členmi vyšehradskej skupiny nahováraním si jedných a stigmatizáciou druhých?" pýta sa denník.

Upozorňuje, že polarizačná stratégia v podobe stavania reformátorov a euroskeptikov proti sebe má svoje riziká v čase, keď migračná otázka hýbe tábormi populistov ako na západe, tak na východe. 

Francúzske Demokratické hnutie (MoDem) s takým predvolebným polarizovaním, z ktorého viní Macrona, nesúhlasí a poukazuje na to, že spor Orbán-Macron nie je spor národný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.