Reuters
StoryEditor

V Merkelovej strane sa ozývajú prvé hlasy volajúce po jej odchode aj z postu kancelárky

29.10.2018, 17:53
Autor:
TASRTASR
Expert CDU pre ekonomiku Joachim Pfeiffer sa vyjadril, že považuje za správnu zmenu na čele vlády ešte v tomto volebnom období.

V nemeckej Kresťanskodemokratickej únii (CDU) sa objavujú prvé hlasy, ktoré v súvislosti s avizovaným odchodom Angely Merkelovej z jej čela volajú aj po zmene na poste spolkovej kancelárky.

Samotná kancelárka, ktorá v minulosti vždy bola stúpenkyňou spojenia týchto dvoch funkcií, v pondelok avizovala, že na poste šéfky spolkovej vlády by chcela zostať do konca volebného obdobia.

​Expert CDU pre ekonomiku Joachim Pfeiffer sa pre tlačovú agentúru DPA vyjadril, že by naďalej považoval za správnu zmenu na čele vlády ešte v tomto volebnom období, aj keď je to ťažké, a očakával by potom od jej nového vedenia nový program pred ďalšími parlamentnými voľbami.

Podľa jeho názoru by sa CSU po nedeľňajšom volebnom debakli v Hesensku mala orientovať po novom a číre "takto ďalej" už nemôže a nesmie stačiť. Aj preto Pfeiffer konštatoval, že Merkelová si zaslúži rešpekt za svoj aktívny prístup k riešeniu tejto témy.

CDU má širokú, pestrofarebnú a dobrú základňu s množstvom vhodných osobností, konštatoval Pfeiffer, pričom menoval napríklad Annegret Krampovú-Karrenbauerová, Jensa Spahna, ale aj Friedricha Merza.

Krajinská organizácia Mladej únie, mládežníckej organizácie strán únie CDU/CSU, z Bádenska-Württemberska vyzvala v pondelok predsedníčku CDU Angelu Merkelovú, aby odstúpila aj z funkcie spolkovej kancelárky. Jej predseda Philipp Bürkle pritom pripomenul slová samotnej Merkelovej z minulosti, podľa ktorých by predseda CDU mal byť aj spolkovým kancelárom.

Podľa jeho názoru sa na decembrovom zjazde CDU v Hamburgu bude rozhodovať o ďalšom smerovaní strany a úlohou musí byť prekonať rozkol, ktorý v strane i v spoločnosti spôsobuje problematika utečencov.

01 - Modified: 2023-06-06 09:55:01 - Feat.: - Title: Ak strana Právo a spravodlivosť vyhrá voľby, Nemecko vyplatí Poľsku reparácie, tvrdí Mularczyk 02 - Modified: 2023-06-06 06:56:48 - Feat.: - Title: Z vlaku vo Frankfurte nad Mohanom evakuovali 450 ľudí pre osobu na železničnom moste 03 - Modified: 2023-06-05 14:23:53 - Feat.: - Title: Lesný požiar neďaleko Berlína sa v dôsledku vetra rozšíril 04 - Modified: 2023-06-05 11:00:00 - Feat.: - Title: Pri Nemecku odhalili stratené mesto. Legenda hovorí, že ho pohltilo more ako trest za hriechy jeho obyvateľov 05 - Modified: 2023-06-05 11:28:27 - Feat.: - Title: Nemecký kancelár sa zúčastní na námorných manévroch NATO v Baltskom mori, majú odstrašiť Rusko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. jún 2023 18:36