Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2018, 20:59

Jeden z najznámejších amerických mafiánov bol nájdený mŕtvy vo väzení. Mohlo ísť o vraždu

Príbeh Jamesa Bulgera dlho fascinoval americké bulvárne médiá a inšpiroval spisovateľov či filmárov.

Jeden z najznámejších amerických mafiánov bol nájdený mŕtvy vo väzení. Mohlo ísť o vraždu
Zdroj: Reuters

Jeden z najznámejších zločincov Spojených štátov James "Whitey" Bulger bol nájdený mŕtvy vo väzení, kde si odpykával doživotný trest.

Informoval o tom dnes denník The Boston Globe, podľa ktorého zdrojov bol osemdesiatdeväťročný boss bostonskej mafie zavraždený.

Bulger bol pred piatimi rokmi odsúdený na dvojnásobný doživotný trest za jedenásť vrážd, vydieranie a pranie špinavých peňazí.

Zločinec preslávený po celých Spojených štátoch bol nedávno prevezený do prísne stráženej väznice Hazelton v štáte Západná Virgínia. Úrady podľa agentúry AP potvrdili jeho úmrtie, verziu o vražde však nekomentovali.

Bulgerov gang Winter Hill (Zimný kopec) vyvádzal v Bostone hlavne v 70. a 80. rokoch. Hlava miestnej mafie bola usvedčená z 31 z 32 činov, z ktorých ho prokurátori obviňovali. Podľa súdnych spisov škrtil, mrzačil a strieľal všetkých, ktorých pokladal za možných súperov, policajných informátorov či jednoducho nepohodlných svedkov. Sám pritom donášal informácie polícii.

Bulgerovi sa dlhé roky darilo väzeniu vyhýbať. Takmer dve desaťročia žil na úteku pred zákonom, vraždil  svedkov a korumpoval policajtov. K jeho zadržaniu viedol tip od bývalej kráľovnej krásy Islandu v roku 2011, kedy ho spravodlivosť dopadla v kalifornskej Santa Monice, kde žil so svojou dlhoročnou priateľkou.

Jeho príbeh dlho fascinoval americké bulvárne médiá a inšpiroval spisovateľov či filmárov. V zrejme najznámejšom spracovaní Bulgerových osudov, ktorým bol film Martina Scorseseho Skrytá identita z roku 2006, ho stvárnil Jack Nicholson.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.