Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2018, 14:25

Krajiny Európskej únie sa dohodli na zákaze jednorazových plastových výrobkov

Brusel chce od roku 2021 zabrániť tomu, aby sa dostali jednorazové plastové výrobky na trh.

Krajiny Európskej únie sa dohodli na zákaze jednorazových plastových výrobkov
Zdroj: Reuters

Štáty Európskej únie sa dohodli na zákaze plastových výrobkov na jedno použitie. Dnes to podľa agentúry APA oznámila rakúska ministerka životného prostredia Elisabeth Köstingerová, ktorej krajina Únii predsedá.

Zákaz vybraných jednorazových plastových výrobkov tento mesiac podporil Európsky parlament, čo spolu s dnešným súhlasom krajín EÚ otvára cestu ku konečnej dohode na tom, ako v Únii plastový odpad obmedziť.  

Köstingerová doplnila, že krajiny Európskej únie sa dnes na diplomatickej úrovni dohodli potrebnou dvojtretinovou väčšinou. Rakúska ministerka rozhodnutie označila za významný krok k budúcnosti bez plastov.

Predpokladá sa, že zákaz sa po budúcom kompromise medzi EK, europarlamentom a štátmi bude týkať plastového riadu, príborov, slamiek alebo tyčiniek do uší.

Pri týchto predmetoch chce Európska komisia od roku 2021 zabrániť tomu, aby sa dostali na trh, pretože sa domnieva, že pre nich existujú cenovo prijateľné alternatívy v ekologickejším prevedení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.