Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2018, 09:14

Japonská vláda začala budovať americkú základňu. Aj napriek protestom obyvateľov

Miestni novú vojenskú základňu na ostrove Okinawa nechcú.

Japonská vláda začala budovať americkú základňu. Aj napriek protestom obyvateľov
Zdroj: Reuters

Japonská vláda dnes začala práce v zátoke Henoko na ostrove Okinawa, kam má byť presunutá letecká základňa amerického námorníctva, a to aj napriek odporu miestnej správy aj obyvateľov, ktorí to vnímajú ako vnútený, nedemokratický krok. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na japonské ministerstvo obrany.

Robotníci na mori vyznačujú pospájanými plavákmi plochu, ktorá má byť následne zaplnená kameňmi a zeminou.

Niektorí miestni obyvatelia sa na miesto pokúšajú dostať v člnoch, ale znemožňuje im to pobrežná stráž. Ďalší miestni protestujú pri neďalekej americkej základni.

"Je to nehorázne," povedal reportérom zástupca okinawského guvernéra. "Centrálna vláda vôbec neberie do úvahy pocity miestnych ľudí," dodal. Okinawská prefektúra bude podľa neho chcieť o veci rokovať s vládou.

Do zátoky Henoko má byť presunutá základňa Futenma, ktorá sa nachádza v husto osídlenej oblasti na juhu toho istého ostrova. Spojené štáty a Japonsko sa už pred 20 rokmi dohodli, že ju uzavrú a presunú na iné miesto na ostrove.

Prítomnosť americkej armády na ostrove je dlhodobo chúlostivou záležitosťou. Obyvatelia Okinawy sa sťažujú na nadmerný hluk spôsobený preletmi vrtuľníkov, znečistenie životného prostredia aj zvýšenú kriminalitu v okolí základne.

Napätie sa vystupňovalo v roku 1995 po znásilnení miestnej školáčky trojicou Američanov. Mnohí miestni ľudia si želajú úplný odchod amerických vojakov z ostrova.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.