Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2018, 16:55

Po celom svete protestovali zamestnanci Googlu. Dôvodom je obťažovanie žien

Do protestu sa zapojili zamestnanci Googlu v Dubline, Londýne, Zürichu či Singapure.

Po celom svete protestovali zamestnanci Googlu. Dôvodom je obťažovanie žien
Zdroj: Reuters

Stovky zamestnancov Googlu v niekoľkých svetových mestách vyšli vo štvrtok do ulíc a protestujú proti tomu, ako sa firma postavila k odchodu Andyho Rubina, ktorý mal údajne sexuálne obťažovať ženu na hoteli.

Požadujú po vedení niekoľko zásadných zmien. Medzi požiadavky protestujúcich patrí napríklad zrušenie mimosúdneho spôsobu riešenia interných problémov.

Riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai vyjadril protestom podporu a uviedol, že na to majú zamestnanci plné právo.

"Chápem hnev a sklamanie, ktoré niektorí z vás cítia. Cítim to rovnako a som odhodlaný dosiahnuť pokrok v tomto probléme, ktorý pretrváva v našej spoločnosti už dlhší čas. Áno, aj tu v Googli," citovala BBC Pichaiov e-mail určený zamestnancom.

Do protestu sa zapojili zamestnanci Googlu v Dubline, Londýne, Zürichu či Singapure. Zamestnanci požadujú zrušenie platovej nerovnosti medzi mužmi a ženami, verejne dostupnú správu o možnom sexuálnom harašení na pracovisku či jasný a jednotný systém, ako anonymne hlásiť sexuálne obťažovanie.

Medzi zásadné zmeny patrí aj zrušenie arbitráže (mimosúdny a neverejný spôsob riešenia sporov nezávislými a nestrannými rozhodcami - pozn. red.), teda klauzula v zmluve, ktorá nariaďuje riešiť napríklad sexuálne harašenie len interne.

Podľa kritikov má arbitráž za cieľ ochrániť reputáciu firmy. Verejnosť sa tak o sérii sporov nemusí dozvedieť.

K protestom dochádza týždeň potom, čo web NY Times zverejnil článok, že otec Androidu Andy Rubin mal dostať po svojom odchode z firmy v roku 2014 odstupné vo výške 90 miliónov dolárov.

Aj napriek tomu, že v tejto dobe čelil obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Sám Rubin obvinenia odmieta a tvrdí, že výška odstupného je hrubo nadsadená.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.