StoryEditor

Viac ako stotisíc Francúzov protestovalo proti zákonu, ktorý by mal obmedziť nezaočkovaných

09.01.2022, 06:17
Autor:
TASRTASR
Prezident Francúzska navrhuje zákon, na základe ktorého by mali nezaočkovaní ľudia obmedzený vstup do reštaurácii, verejnej dopravy či na kultúrne podujatia.

Niekoľko dní po tom ako francúzsky prezident Emmanuel Macron sľúbil, že "naštve" tých, ktorí odmietajú očkovanie, protestovalo v sobotu viac ako 100-tisíc ľudí po celom Francúzsku proti vládnym plánom na ďalšie obmedzenie práv neočkovaných. Informovala o tom agentúra AFP.

Účasť bola štyrikrát vyššia ako počet tých, ktorí reagovali na výzvu na protest 18. decembra, keď podľa vládnych odhadov pochodovalo po krajine 25 500 ľudí.

Protesty sú namierené proti plánovanému zákonu, na základe ktorého majú nezaočkovaní ľudia stratiť možnosť vstupu do reštaurácií, barov, diaľkovej dopravy a nebudú mať možnosť navštíviť kultúrne podujatie.

​Predstavitelia ministerstva vnútra uviedli, že na sobotňajších protestoch po celom Francúzsku sa zúčastnilo 105 200 ľudí, pričom 18-tisíc z nich pochodovalo v hlavnom meste Paríž, kde polícia hlásila 10 zatknutých a troch ľahko zranených policajtov.

Francúzsko zaznamenalo v sobotu 303 669 nových prípadov nákazy koronavírusom.

25. máj 2022 14:57