StoryEditor

Rusov zabíja alkohol

31.05.2005, 00:00

Každý večer sa zo štyristo rokov starej vidieckej usadlosti v podmoskovskej obci Durakovo ozýva chabý potlesk. Päť desiatok mužov, ktorých tváre na prvý pohľad prezrádzajú, prečo sú tu, oslavujú ďalší deň, ktorý sa im podarilo prežiť bez toho, aby vypili pohárik vodky. Problémy s alkoholom majú Fíni rovnako ako Briti či Ukrajinci. Nemierne pitie spoločne so stresom a s fajčením sprevádzajúcim nekonečné posedenia nad fľašou samohonky vedú u Rusov k tomu, že pomaly, ale iste vymierajú. Roztopašné historky o Voloďovi, ktorý sa v opitosti rozhodol pri Astracháne preplávať matičku Volgu a utopil sa, či o Petrušovi, ktorému na nákladnej stanici jeho rodného mestečka kdesi v Stavropoľskom kraji zachutil obsah cisterny s etanolom natoľko, že oslepol a prišiel o rozum, už dávno prestali byť zábavné.
Ruskí muži sa vzhľadom na katastrofálnu životosprávu dožívajú priemerného veku 58 rokov. To je o pätnásť rokov menej, než koľko tento ukazovateľ predstavuje u ruských žien či mužov v západnej Európe. Ročne sa v dôsledku vysokej úmrtnosti mužskej populácie zníži počet obyvateľstva Ruskej federácie o niekoľko stotisíc.
"Iba v časoch vojny zaznamenávame podobný pokles priemernej dĺžky života, ako je to teraz," hovorí petrohradský internista Vladimír Simanenko. Štátny štatistický úrad nedávno zverejnil varujúce čísla, podľa ktorých môže za dvadsať rokov žiť v Rusku iba niečo vyše sto miliónov osôb, a teda o tretinu menej ako v súčasnosti, pokiaľ vláda nezačne zlú životosprávu urýchlene a úspešne riešiť.
O tom, že kdesi na samom začiatku nízkej pôrodnosti ruských žien a vysokej úmrtnosti mužov je fľaša, pochybuje v krajine bývalých svetlých zajtrajškov už iba málokto. Rovnako iba málokto verí, že je možné sa s daným fenoménom úspešne vyrovnať. V Rusku je registrovaných dva a pol miliónov alkoholikov a s vodkou má problémy každý druhý muž a každá šiesta žena. Podľa ministerstva zdravotníctva predstavuje ročná spotreba tvrdého alkoholu osemnásť litrov na obyvateľa.
Život v krajine, ktorá zažila prvé pálenice a prvé dane z tvrdého alkoholu už za Ivana Hrozného, by sa musel zmeniť od základu. A Rusko Vladimira Putina sa iba ťažko spamätáva z nárazu, ktorý pre potácajúce sa sovietske impérium znamenal príchod trhového kapitalizmu. Na beznádej, ktorú u mnohých vyvolala strata niekoľkých životných istôt, ktoré mali, je vodka tým najjednoduchším liekom.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. august 2022 09:28