Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2018, 13:43

Vráti sa do Berlína vodca? Neprekážalo by to štvrtine Nemcov

Väčšiu tendenciu k podpore autoritárstva vykazujú menej vzdelaní ľudia, muži a obyvatelia východu Nemecka.

Vráti sa do Berlína vodca? Neprekážalo by to štvrtine Nemcov
Zdroj: Wikipedia

Viac ako štvrtina Nemcov by si otvorene priala alebo aspoň priamo neodmieta možnosť, aby krajina mala autoritárskeho vodcu. Rastie tiež nevraživosť voči migrantom. O tom, že by sa moslimom malo zakázať, aby sa sťahovali do Nemecka, je presvedčených 44 percent Nemcov. Že majú Rómovia prirodzené sklony ku kriminalite, verí 60 percent opýtaných.

Vyplýva to zo štúdie lipskej univerzity o autoritatívnych sklonoch, ktorá bola dnes predstavená v Berlíne. Vychádza z prieskumu na vzorke viac ako 2400 ľudí z mája a júna tohto roka.

Ukazuje, že vodcu by chcelo 11 percent Nemcov a ďalších 16,6 percenta vidí argumenty pre i proti. V krajinách bývalého východného Nemecka je podpora pre vládu vodcu vyššia - 13,9 percenta - ako v krajinách bývalého západného Nemecka - 10,3 percenta.

Podobná tendencia je vidieť aj pri ďalších otázkach. Zatiaľ čo na východe 13,1 percenta ľudí tvrdí, že za určitých okolností je diktatúra lepšou štátnou formou, na západe ich je len 6,5 percenta, a v celej krajine potom 7,9 percenta. Ďalších 18,6 percenta Nemcov pre túto možnosť vidí aspoň nejaké argumenty.

Väčšiu tendenciu k podpore autoritárstva vykazujú menej vzdelaní ľudia, muži a obyvatelia východu Nemecka. Ide tiež o ľudí, ktorí sa síce majú ekonomicky dobre, ale očakávajú, že sa ich situácia zhorší.

Nemci sú nadradení iným národom, verí 11 percent

Cez 11 percent Nemcov je presvedčených o tom, že sú od prírody nadradení ostatným národom, ďalších 20,5 percenta ich nemá jasný názor pre alebo proti. To, že historici zveličujú zločiny nacizmu, si myslí 8,1 percenta opýtaných, ďalších 19,5 percenta to považuje za čiastočne pravdivé.

Štúdia skúmala tiež nálady Nemcov voči prisťahovalcom, Židom alebo Rómom. Viac ako tretina z nich je hlboko presvedčená, že prisťahovalci mieria do Nemecka len za účelom žmýkania štedrého sociálneho štátu.

Podľa webu rozhlasovej stanice Deutsche Welle nevôľa Nemcov voči cudzincom nezadržateľne rastie. Počet ľudí, ktorí sú za zákaz pobytu pre moslimských prisťahovalcov stúpol z 36,5 percenta pred štyrmi rokmi na viac ako 44 percent. Kým pred dvoma rokmi súhlasilo 50 percent opýtaných s tvrdením, že sa kvôli mnohým moslimom cítia niekedy ako cudzinci vo vlastnej krajine, tento rok už ich bolo 55,8 percenta.

Polovica Nemcov nechce Rómov v centrách miest

Negatívny názor na Rómov sa takisto rozšíril z 55 na takmer 60 percent. S tvrdením, že Rómovia tiahnu ku kriminalite, súhlasí 60,4 percenta ľudí (2016 - 58,5 percenta). Za to, aby im bolo zakázané zdržiavať sa v centre miest, je 49,2 percent Nemcov (2016 - 49,6 percenta).

Pokiaľ ide o vzťah Nemcov k Židom, ukázalo sa, že voči nim oproti roku 2016 o niečo klesla početnosť negatívnych postojov. S tým, že "k nám Židia tak celkom nepatria" súhlasilo 9,1 percenta opýtaných úplne a ďalších 20,1 percenta čiastočne. Viac ako každý desiaty (10,1 percenta) zase vyjadril presvedčenie, že Židia majú ešte dnes príliš veľký vplyv. Ďalších 20,7 percenta vidí argumenty pre aj proti tomuto tvrdeniu. V roku 2016 ich bolo 10,9, respektíve 21,1 percenta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.