Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2018, 14:58

Seehofer napodobnil Merkelovú. Končí ako šéf CSU, zostáva však ministrom vnútra

Seehofer bol kvôli zlým volebným výsledkom CSU pod narastajúcim tlakom.

Seehofer napodobnil Merkelovú. Končí ako šéf CSU, zostáva však ministrom vnútra
Zdroj: Reuters

Predseda bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer odíde podľa magazínu Die Zeit z čela strany. Seehofer bol kvôli zlým volebným výsledkom CSU pod narastajúcim tlakom. 

Ministrom vnútra chce však zostať. Oficiálne však ešte informácie magazínu Die Zeit, ktorý sa odvoláva na politikov blízkych Sehoferovi, nikto nepotvrdil. Podľa svojho hovorcu sa Seehofer ešte nerozhodol.

Ak sa informácie týždenníka nakoniec potvrdia, urobí šesťdesiatdeväťročný politik prakticky rovnaký krok ako o päť rokov mladšia Angela Merkelová, ktorá končí ako šéfka sesterskej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ale zostáva kancelárkou.

Tiež dôvody oboch politikov sú veľmi podobné. Konzervatívna únie CDU/CSU vlani prepadla v spolkových voľbách, keď so ziskom 32,9 percenta hlasov dosiahla najhorší výsledok od roku 1949.

Seehofer sa musel kvôli tomu tento rok na jar vzdať funkcie bavorského premiéra. Ešte viac dlhodobému kritikovi migračnej politiky nemeckej kancelárky priťažil výsledok CSU v Bavorsku, teda jedinej zo 16 spolkových krajín, kde táto strana pôsobí.

Dlhodobo najsilnejšia bavorská strana tam v polovici októbra dostala 37,2 percenta hlasov, čo je najmenej za takmer 70 rokov. Zo stavu CSU pritom práve Seehofera vinili dve tretiny Bavorov.

Preto sa o odchode muža, ktorý tento rok výrazne prispel aj k dvom krízam vo veľkej koalícii CDU/CSU a sociálnych demokratov (SPD), v posledných týždňoch hovorilo čoraz častejšie. On sám sa k možným personálnym zmenám v strane chcel vyjadriť začiatkom budúceho týždňa.

Podľa Die Zeit mu rozhodovanie uľahčila i Merkelová. Za žiadnu cenu totiž nechcel skončiť pred ňou a zároveň krok šéfky CDU, ktorá stranu viedla 18 rokov, ukázal, ako podobné rozhodnutie môže stranu oživiť, čím sa znovu vystupňoval tlak na neho samotného.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.