Rusko je sklamané zo signálov z Washingtonu a Bruselu pred pondelkovým rokovaním v Ženeve, ktoré bude venované situácii na Ukrajine, povedal podľa agentúr Interfax a RIA Novosti námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
Vyhlásil, že k nadchádzajúcim diplomatickým rozhovorom nepristupuje s optimizmom. Riabkov sa v pondelok stretne s námestníčkou šéfa americkej diplomacie Wendy Shermanovou.
Ústupky sú mimo hry
"Nepristúpime na žiadne ústupky. To je úplne mimo hry," upozornil Riabkov. "Sme sklamaní zo signálov, ktoré v posledných dňoch prichádzajú z Washingtonu, ale aj z Bruselu," poznamenal.
Podľa západných krajín Moskva zhromažďuje pri hraniciach s Ukrajinou desaťtisíce vojakov a chystá inváziu. Kremeľ to popiera a predložil sériu bezpečnostných požiadaviek, medzi ktoré patrí napríklad záväzok, že sa NATO nebude ďalej rozširovať na východ.
Spojené štáty sú podľa sobotných vyjadrení nemenovaných vládnych činiteľov ochotné rokovať s Ruskom o recipročnom obmedzení vojenských cvičení vo východnej Európe a o obmedzení možného rozmiestňovania rakiet v oblasti.
Nehodlajú však Rusku ponúkať zníženie svojej vojenskej prítomnosti vo východnej Európe, čo Moskva požaduje.
Kompromisy v prospech spolupráce
Akákoľvek dohoda bude zo strany USA podmienená tým, že Moskva ukončí hrozby voči Ukrajine a neurobí žiadne rozhodnutie v tomto smere bez súhlasu Ukrajiny a NATO, povedali médiám činitelia administratívy prezidenta Joea Bidena.
Šéf Bieleho domu už predtým hrozil Rusku, že ak Ukrajinu napadne, uvalia naň USA bezprecedentné sankcie. Vylúčil však, že by kvôli tomu Spojené štáty vysielali na východ Európy svojich vojakov.
Zástupcovia USA, Ruska a NATO chystajú na budúci týždeň niekoľko rokovaní. Po pondelkovom stretnutí Riabkova a Shermanovej povedie v stredu Rada Severoatlantickej aliancie rozhovory so zástupcami Ruska. Na štvrtok sa chystajú rokovania pod hlavičkou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Šéf americkej diplomacie Antony Blinken v piatok vyhlásil, že je ešte možné diplomatické riešenie terajšej krízy. Stratégiou Ruska je však podľa jeho názoru prísť so "zoznamom absolútne neprijateľných požiadaviek" a po ich odmietnutí tvrdiť, že druhá strana nespolupracuje.