Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2022, 07:54

Ak Rusko zaútočí, čakajú ho prísne sankcie. USA plánujú embargo aj odstrihnutie od finančných transakcií

Za prípadnú inváziu na Ukrajinu čaká Rusko rad protiopatrení, ktoré by sa na neho uvalili do niekoľkých hodín.

Vláda Spojených štátov spoločne so svojimi spojencami pripravuje sadu drsných finančných, technologických a vojenských protiopatrení pre prípad, že Rusko zaútočí na Ukrajinu.

S odvolaním sa na nemenovaných západných činiteľov o tom v sobotu napísal denník The New York Times. USA a ich partneri podľa jeho zdrojov chcú Moskve dať jasne najavo cenu za prípadnú inváziu, sankcie by vraj na Rusko uvalili do niekoľkých hodín.

"Plány, ktoré Spojené štáty v posledných dňoch prejednávali so spojencami, zahŕňajú odstrihnutie najväčších finančných inštitúcií Ruska od globálnych transakcií, uvalenie embarga na technológie používané v obrannom i spotrebiteľskom priemysle, ktoré sú vyrobené alebo navrhnuté v USA, aj vyzbrojovanie povstalcov na Ukrajine, ktorí by viedli akúsi partizánsku vojnu proti ruskej vojenskej okupácii, ak by na to došlo," uvádza denník.

Západní predstavitelia v posledných týždňoch neustále varujú Moskvu pred vysokou cenou akéhokoľvek napadnutia Ukrajiny, čo je reakcia na presun desaťtisícov ruských vojakov k hraniciam s Ukrajinou.

Kremeľ odmieta, že by plánoval ofenzívu, podľa Washingtonu a Kyjeva tento scenár hrozí. Konkrétne sankcie, ktoré by v takom prípade nasledovali, zatiaľ USA či Európska únia neohlásili.

​Podľa denníka sa o takýchto plánoch málokedy informuje dopredu. Poradcovia amerického prezidenta Joea Bidena teraz údajne tvrdia, že sa snažia šéfovi Kremľovi Vladimírovi Putinovi naznačiť možný vývoj v snahe ovplyvniť jeho rozhodovanie v najbližších týždňoch.

The New York Times sa pri tom k informáciám o plánoch Západu dostal tesne pred sériou rokovaní, ktorých cieľom je nájsť diplomatické riešenie okolo situácie na Ukrajine.

Vyjednávania začnú v pondelok v Ženeve rozhovormi medzi americkou a ruskou delegáciou, pokračovať budú v stredu rokovaním Rady NATO-Rusko a o deň neskôr pod hlavičkou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.