Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2018, 18:43

Rumunsko má predsedať EÚ. Podľa prezidenta nie je pripravené

Problémom má byť rumunská vláda, ktorá je podľa prezidenta veľmi slabá.

Rumunsko má predsedať EÚ. Podľa prezidenta nie je pripravené
Zdroj: Reuters

Rumunsko nie je pripravené prevziať 1. januára predsedníctvo Európskej únie. Podľa médií to dnes vyhlásil prezident Rumunska Klaus Iohannis, ktorý v tejto súvislosti zároveň vyzval sociálnodemokratickú vládu, aby odstúpila.

"Veci mieria zlým smerom," konštatoval prezident a dodal, že "je politicky nevyhnutné vymeniť túto vládu". Súčasnú ministerskú radu premiérky Viorice Dancilaovej podľa agentúry AP označil za "nešťastie rumunskej demokracie".

Málo známa politička Dancilaová zasadla na čelo rumunskej vlády v januári, ale fakticky má menšiu výkonnú moc ako predseda vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea.

V podstate práve on riadi kabinet z pozadia. Premiérom sa nemohol stať kvôli právoplatnému odsúdeniu za volebné podvody a podplácanie.

"(Už nie je za päť minút dvanásť) je dvanásť a my sme úplne nepripravení," povedal dnes Iohannis. "Nie je šanca na dobrú vládu ... alebo na patričné ​​zapojenie do európskych záležitostí," dodal.

Minister pre európske záležitosti Victor Negresco, ktorý mal za úlohu pripraviť Rumunsko na prevzatie predsedníctva EÚ, minulý týždeň nečakane odstúpil.

Rumunskí vládni činitelia boli zjavne nespokojní s jeho prácou pri budovaní dobrých vzťahov v rámci unijnej exekutívy, napísala AP.

"Nie je jasné, kto vo vláde sú tí zodpovední ľudia," poznamenal ďalej Iohannis. "Ľudia, ktorí by sa mali zaoberať predsedníctvom Európskej únie, rezignovali alebo boli odvolaní," dodal.

Predseda PSD Dragnea už toto vyjadrenie prezidentovi vyčítal. Hlava štátu podľa neho preukázala Rumunsku "veľkú medvediu službu".

Bukurešť je už terčom kritiky EÚ kvôli čistkám v justícii a tiež kvôli snahám kontroverzne pozmeniť trestný zákon, čo však koncom októbra zarazil ústavný súd. Tieto kroky podľa Bruselu podkopávajú boj proti korupcii v krajine.

Európska únia má v utorok zverejniť najnovšiu správu hodnotiacu stav justičných systémov v Rumunsku a Bulharsku.

Panujú totiž pochybnosti týkajúce sa justície, korupcie a organizovaného zločinu v týchto krajinách, ktoré sú síce od roku 2017 členmi únie, ale zatiaľ neboli prijaté do schengenského priestoru voľného pohybu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.