Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 16:24

Merkelová vyzvala na vytvorenie "ozajstnej" európskej armády

Angela Merkelová zdôraznila, že takýto projekt by mohol byť dobrým doplnením NATO.

Merkelová vyzvala na vytvorenie "ozajstnej" európskej armády
Zdroj: Reuters

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v utorok vyslovila za vytvorenie budúcej európskej armády a tiež "bezpečnostnej rady" Európskej únie. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

"Ak sa pozrieme na vývoj v minulom roku, je veľmi dôležité pracovať na vízii, že jedného dňa sa vytvorí reálna, ozajstná európska armáda," povedala Merkelová na zasadnutí Európskeho parlamentu, čím si vyslúžila veľký aplauz.

"Spoločná európska armáda by svetu ukázala, že medzi európskymi krajinami už nikdy znova nenastane vojna," vyhlásila kancelárka. Zdôraznila súčasne, že takýto projekt by mohol byť dobrým doplnením NATO. EÚ by podľa Merkelovej mala pracovať aj na spoločnej politike v oblasti zbrojného exportu.

Merkelovej výzva prišla v čase, keď americký prezident Donald Trump zosmiešnil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za jeho vlastný návrh na vytvorenie európskej armády. Washington sa obáva, že takýto návrh by mohol zatieniť Severoatlantickú alianciu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.