Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2018, 09:37 Aktualizované dňa 15.11.2018 o 12:53

Zmenky, pre ktoré sa súdia Kočner a Rusko, sú falošné. Podpisy vznikli neskôr, tvrdí znalecký posudok

  • Pavol Rusko a Marian Kočner tvrdia, že sporné zmenky podpísali v roku 2000.
  • Znalkyňa preskúmala 300 podpisov Pavla Ruska, aby zistila ako sa jeho podpis v čase menil.
  • Skúmanie uzavrela s tým, že zmenky boli podpísané po roku 2013.

Zmenky, ktoré sa týkajú TV Markíza, nie sú autentické. Renomovaná písmoznalkyňa na základe požiadavky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na expertné skúmanie totiž dospela k záverom, že podpisy bývalého šéfa televízie Pavla Ruska na zmenkách nie sú z roku 2000, teda zmenky nevznikli tak, ako to tvrdí Pavol Rusko a podnikateľ Marian Kočner. Informoval o tom mediálny zástupca TV Markíza Peter Papanek.

Nezávislý znalecký posudok podľa jeho slov ukázal, že podpisy za vystaviteľa aj za avala na sporných zmenkách vyhotovil Pavol Rusko a tiež, že podpisy neboli vyhotovené 11. júna 2000, ale až po roku 2013. Znalkyňa vychádzala z viac ako 300 podpisov Pavla Ruska, aby mohla zistiť, ako sa jeho podpis vyvíjal a menil v priebehu času. 

Advokát Mariana Kočnera Michal Mandzák znalecký posudok odmietol. "Považujeme ho za procesne nepoužiteľný a to z pohľadu na ustanovenú judikatúru, ktorá hovorí, že znalec nie je oprávnený hodnotiť výpovede svedkov a obvineného. pani znalkyňa sa v znaleckom posudku vyjadrovala k výpovedi obvineného pána Ruska."

Zmeny v Ruskovom podpise

"Znalecký posudok sa zaoberal aj skutočnosťou, že podpis Pavla R. prešiel dvoma zmenami v období od roku 1993 do roku 2016. Rozhodujúca zmena vo variabilite a charaktere jeho podpisu nastala až po tom, ako Pavol R. a Marian K. tvrdia, že sporné zmenky boli podpísané," uviedol Papanek. 

Tieto zistenia podľa právneho zástupcu TV Markíza v trestnom konaní Daniela Lipšica dokazujú, že zmenky neboli nikdy autentické. "Závery nestrannej znalkyne potvrdzujú tvrdenie Markízy, že zmenky nie sú pravé, čo bolo podporené znaleckými stanoviskami, ktoré Markíza predložila už v  civilnom konaní. Nezávislý znalecký posudok pripravený pre NAKA bude mať kľúčový vplyv na ďalšie konanie," tvrdí Lipšic.

Analýza rukopisu je podľa neho veľmi presvedčivý spôsob, ako odborne preskúmať údajné sporné zmenky vzhľadom na dlhé obdobie, ktoré uplynulo od ich údajného podpísania.  

"Podpis individuálnej osoby sa v priebehu času mení. Pri porovnaní podpisov na údajných zmenkách so stovkami podpisov Pavla R. zoradených chronologicky do časovej osi bolo možné presvedčivo určiť obdobie, kedy tieto podpisy vznikli,“ spresnil.

Boli vytvorené neskôr

Ako tvrdí, nestranný znalec jasne dospel k záveru, že boli vytvorené po roku 2013. „Čo nie je ani náhodou v blízkosti času, kedy obvinený hovoril o vytvorení zmeniek," podotkol. 

Bývalý riaditeľ televízie Pavol Rusko tvrdí, že v roku 2000 podpísal spolu štyri zmenky, pričom dve vystavil na Mariana Kočner a dve na Štefana Ágha. Pre tieto zmenky teraz na súdoch prebiehajú súdne pojednávania, v ktorých spoločnosť Mariana Kočnera žiada od Pavla Ruska a Markízy – Slovakia spolu viac ako 42 miliónov eur.

Muži odmietajú podozrenie, že sfalšovali štvoricu zmeniek. Začiatkom októbra mal originály zmeniek podnikateľ Marian Kočner odovzdať do trezoru okresného súdu. Originály od neho požadovali orgány činné v trestnom konaní po tom, ako sa stal v tejto kauze obvinený spolu s Pavlom Ruskom.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.