Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2018, 21:36

Obľúbenosť médií v USA údajne klesla. Trump to považuje za svoj úspech

Štatistiky Trumpove slová nepotvrdzujú.

Obľúbenosť médií v USA údajne klesla. Trump to považuje za svoj úspech
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov v najvyššej štátnej funkcii zníženie obľuby médií medzi Američanmi.

Povedal to v rozhovore pre konzervatívny server Daily Caller. Trump verí, že verejnosť v USA začína chápať, že mnoho médií šíri falošné správy.

Prezidentovi vadia konkrétne médiá

Menovite prezident za šíriteľa vymyslených informácií označil celoštátne televízie CNN, ABC, CBS a NBC.

S prvou z nich prezidentská kancelária vedie súdny spor, ktorý vyvolalo odobratie akreditácie k vstupu do Bieleho domu spravodajcovi CNN Jimovi Acostovi, ktorý sa na nedávnej tlačovke dostal s Trumpom do sporu.

Okresný súd vo Washingtone rozhodnutie o predbežnom opatrení, plánovanom na dnešok, odložil na piatok. CNN žiada, aby súd uložil Bielemu domu Acostovu akreditáciu bezodkladne obnoviť.

"Pozrite, čo sa deje okolo falošných správ, a ľudia to chápu," povedal prezident americkému serveru. "Než som sa stal prezidentom, mali (kritizované televízia) vysokú obľubu, takže si myslím, že je to môj veľký úspech. Ich obľuba je nízka ako nikdy," konštatoval. Dodal, že on sám má dobré preferencie "a nikto o tom nepíše".

Trumpove slová nesedia

Štatistické dáta zo sociologických prieskumov však prezidentove slová o klesajúcej dôvere v médiá nepotvrdzujú.

Podľa augustového prieskumu spoločnosti Poynter médiám dôveruje 54 percent obyvateľov USA, zatiaľ čo v roku 2016, kedy Trump vyhral voľby, to bolo len 32 percent.

Celoštátnym televíziám dôveruje 55 percent Američanov, 59 percent má dôveru v celoštátnej noviny a 47 veria správam v internete.

Pokiaľ ide o obľubu prezidenta, vydáva o nej svedectvo priemer z deviatich prieskumov verejnej mienky, ako ho prezentuje server RealClearPolitics.

Trumpovo pôsobenia v Bielom dome schvaľuje 43,2 percenta Američanov a neschvaľuje 52,9 percenta. Obľuba predošlého prezidenta Baracka Obamu v rovnakej etape mandátu bola o niečo nižšia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.