Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2018, 10:33 Aktualizované dňa 16.11.2018 o 10:43

V Británii hrozí pád vlády. Poslanci získali podporu na hlasovanie o dôvere

Hlasovanie sa musí uskutočniť v prípade, že sa zaň vysloví 48 konzervatívnych poslancov.

V Británii hrozí pád vlády. Poslanci získali podporu na hlasovanie o dôvere
Zdroj: Reuters

Konzervatívci v britskom parlamente už zhromaždili dostatok podpisov, aby mohli vyvolať hlasovanie o vyslovení nedôvery kabinetu premiérky Theresy Mayovej. Tvrdí to portál BrexitCentral, ktorý sa odvoláva na nemenovaný zdroj. Rovnakú informáciu získala aj televízia SkyNews.

​Mayová nie je predsedníčkou Konzervatívnej strany, tým je Brandon Lewis, poslanci strany jej však môžu vyjadriť nedôveru ako líderke. To by znamenalo, že by Mayová musela odísť z kresla predsedníčky vlády.

Hlasovanie o nedôvere sa podľa straníckych pravidiel musí uskutočniť v prípade, že o to požiada 15 percent konzervatívnych poslancov. V súčasnosti by ich tak muselo list predsedovi príslušného výboru poslať 48, čo sa podľa BrexitCentral stalo.

Za snahou vyvolať hlasovanie o nedôvere stojí vplyvný člen Konzervatívnej strany a zástanca tvrdého brexitu Jacob Rees-Mogg. Nespokojenci s Mayovou musia pre jej zosadenie získať podporu väčšiny z aktuálnych 315 konzervatívnych poslancov.

Ak Mayová prípadné hlasovanie ustojí, bude to podľa analytikov znamenať posilnenie jej pozície. Na základe pravidiel nebudú môcť konzervatívci v najbližších 12 mesiacoch spochybniť jej dôveru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.