Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2018, 22:51

Dohoda Erdogana s Trumpom: Nedovolíme žiadne utajovanie v prípade vraždy Chášukdžího

Chášukdží, kritik mocného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, žil v dobrovoľnom exile v USA a bol prispievateľom denníka Washington Post.

Dohoda Erdogana s Trumpom: Nedovolíme žiadne utajovanie v prípade vraždy Chášukdžího
Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a americký prezident Donald Trump sa dohodli, že nedovolia žiadne zatajovanie v prípade vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.

Zdroj z tureckého prezidentského úradu to uviedol po piatkovom telefonáte oboch politikov.

"Obaja lídri sa dohodli na objasnení vraždy Džamála Chášukdžího po všetkých stránkach a na tom, že nedovolia žiadne zatajovanie v zločine," dodal zdroj pre tlačovú agentúru AFP.

Chášukdží, kritik mocného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, žil v dobrovoľnom exile v USA a bol prispievateľom denníka Washington Post. Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule.

Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra až neskôr oznámila, že bol zámerne zavraždený.

Podľa vyhlásenia saudskoarabského generálneho prokurátora Saúda Mudžiba z 15. novembra bol novinár 2. októbra nadrogovaný a následne rozštvrtený na pôde saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Časti jeho tela potom - už mimo konzulátu - odovzdali agentovi. Pozostatky obete sa však doteraz nenašli, pripomenula agentúra AFP.

Saudskoarabský prokurátor zároveň očistil korunného princa Muhammada, ktorý podľa jeho slov nemal s vraždou nič spoločné.

Podľa jeho vyhlásenia bolo v súvislosti s vraždou zadržaných dovedna 21 osôb, z ktorých 11 bolo doposiaľ obvinených, zatiaľ čo pri ďalších prebieha vyšetrovanie. Prokurátor ešte doplnil, že žiada o tresty smrti pre dovedna piatich Saudskoarabov.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu následne 15. novembra vyjadril nespokojnosť s krokmi kráľovstva pri vyšetrovaní vraždy. "Odhalení musia byť skutoční páchatelia, tí ktorí vydali rozkaz. Tento proces sa nemôže takto uzavrieť," dodal Čavušoglu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.