Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela MerkelováReuters
StoryEditor

Macron pochválil Nemecko, že porazilo krvilačných démonov nacionalizmu

18.11.2018, 14:49
Autor:
ČTKČTK
V Nemecku je dnes Deň národného smútku (Volkstrauertag), zasvätený pamiatke obetí všetkých vojen a diktatúr.

Francúzsky prezident Emmanuel Macrona dnes v Spolkovom sneme vyzval Nemecko, aby v čase nového nacionalizmu urobilo Európu odolnejšiu voči krízam. Poďakoval za to, že v nemeckom parlamente môže prehovoriť v deň, kedy si Nemecko, kedysi úhlavný nepriateľ Francúzska, pripomína pamiatku obetí vojen a diktatúr. Je to podľa neho veľký signál zmierenia.

Premohli krvilačných démonov nacionalizmu

Nemecku sa podľa Macrona podarilo "premôcť krvilačných démonov nacionalizmu".

"Som pyšný, že Francúzsko pri tom ... hralo úlohu," dodal. Pred prejavom v spolkovom sneme Macron spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom položili vence v pamätníka Neue Wache na triede Unter den Linden, informuje agentúra AP.

V Nemecku je dnes Deň národného smútku (Volkstrauertag), zasvätený pamiatke obetí všetkých vojen a diktatúr. Jeho počiatky siahajú do roku 1919, kedy ľudia chceli ukázať solidaritu s pozostalými po vojakoch padlých v prvej svetovej vojne.

Schôdzka s Merkelovou

V pamätníku Neue Wache sa od roku 1993 z iniciatívy vtedajšieho kancelára Helmuta Kohla nachádza socha Matka a syn sochárky Käthe Kollwitzovej a na podlahe je venovanie "Obetiam vojny a tyranie". Pred týmto pietnom aktom Macron so Steinmeierom vyzvali mladých ľudí, aby urobili všetko pre otvorenú a mierovú Európu, pretože podľa šéfa Elyzejského paláca sa "nachádzame vo veľmi dôležitom okamihu našej histórie".

Steinmeier zdôraznil, že sa ľudia musia učiť z histórie, aby sa vyhli novým nedorozumeniam. V Berlíne sa v týchto dňoch zišlo na 500 mladých ľudí zo 48 krajín Európy, Afriky a Blízkeho východu na stretnutí nazvanom "Mladí za mier - sto rokov od prvej svetovej vojny, sto nápadov pre mier," napísala agentúra DPA.

Popoludní čaká ešte Macrona s Merkelovou schôdzka, na ktorej sa budú radiť o reforme Európskej únie. Obaja politici majú rovnaký názor napríklad na zavedenie spoločného rozpočtu eurozóny.

Navrhovaný rozpočet by mal znížiť ekonomické rozdiely medzi krajinami platiacimi eurom a pomôcť odvrátiť budúce krízy.

01 - Modified: 2023-09-22 19:07:09 - Feat.: - Title: Dôchodcovia uviazli na odpočívadle v Nemecku, vodič ich tam nechal aj s autobusom 02 - Modified: 2023-09-22 19:03:47 - Feat.: - Title: Polícia na českých a poľských hraniciach? Nemecko zvažuje stále kontroly 03 - Modified: 2023-09-22 14:50:54 - Feat.: - Title: Le Penovej hrozí miliónová pokuta a desať rokov za mrežami. Parížska prokuratúra ju chce postaviť pred súd 04 - Modified: 2023-09-22 14:13:35 - Feat.: - Title: Zelená ministerka išla v USA ekologicky autobusom. Letelo pre ňu prázdne lietadlo 05 - Modified: 2023-09-22 13:36:10 - Feat.: - Title: Minister obrany Sklenár rokoval v Mníchove o možnostiach servisu tankov Leopard na Slovensku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 10:31