Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2018, 17:36

Británia sa rozdelí skôr ako Španielsko, znie z Madridu

Škótsko sa môže po brexite opäť k Európskej únii pripojiť, ak Britániu opustí zákonnou cestou, tvrdí španielsky minister zahraničia.

Británia sa rozdelí skôr ako Španielsko, znie z Madridu
Zdroj: Reuters

Španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell v utorok uviedol, že nezávislé Škótsko by sa mohlo po brexite znovu pripojiť k Európskej únii (EÚ). Zároveň vyjadril obavy, že dôjde k rozdeleniu Británie.

Ako uviedla agentúra AFP, Madrid bol dlho rozhodným odporcom prípadného pripojenia sa Škótska k EÚ - najmä z toho dôvodu, že takto chcelo varovať a odradiť pred podobnými snahami aj vlastných katalánskych separatistov.

V súvislosti s tým, že Británia opustí Úniu 29. marca, Borrell však povedal, že Škótsko sa môže opäť k tomuto spoločenstvu pripojiť, ak Britániu opustí zákonnou cestou.

"Prečo nie, ak (Škóti) opustia Britániu v súlade s jej zákonmi?" opýtal sa Borrell v rozhovore pre spravodajský portál Politico.eu.

Škótsko aj Katalánsko usporiadali referendá o samostatnosti. Škótski nacionalisti v hlasovaní utrpeli porážku a katalánske symbolické referendum Španielsko odmietlo uznať. V plebiscite o brexite v júni 2016 však väčšina Škótov hlasovala proti odchodu z EÚ.

"Oveľa väčšie obavy mám o jednotu Spojeného kráľovstva ako o jednotu Španielskeho kráľovstva," dodal Borrell.

Myslí si totiž, že Británia sa rozdelí skôr ako Španielsko, čím podľa portálu Politico.eu zjavne poukázal na aktivity v Škótsku a Severnom Írsku ohľadom spustenia procesu delenia v dôsledku brexitu.

Španielsko vyjadrilo obavy z predbežnej dohody o vystúpení Británie z Európskej únie. Predstavitelia Španielska uviedli, že sú pripravení blokovať dohodu o tzv. brexite, pokiaľ im nebude garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.