TASR/AP
StoryEditor

Babiš neskončí. Vedenie ANO na to nevidí dôvod

21.11.2018, 06:09
Autor:
TASRTASR
O dôvere českému premiérovi bude v piatok hlasovať parlament.

Vedenie hnutia ANO vyjadrilo v utorok podporu svojmu šéfovi a premiérovi Andrejovi Babišovi. Súčasne vyjadrilo očakávanie, že pri piatkovom hlasovaní o nedôvere Babiša podrží aj koaličná ČSSD. Informoval o tom server Novinky.cz.

Členovia širšieho predsedníctva hnutia ANO na utorkovom večernom zasadaní jednomyseľne podporili svojho predsedu Andreja Babiša. Jeho koniec vo funkcii, ktorý požaduje opozícia a aj časť koaličnej strany ČSSD, podľa vedenia ANO nie je na mieste.

Počas piatkového hlasovania o nedôvere v parlamente neočakáva Babišovo hnutie žiadne komplikácie, aj keď niektorí poslanci ANO nebudú prítomní.

"Nevidím dôvod tejto varianty. V tejto chvíli máme vládu a som presvedčený, že hlasovanie o nedôvere nebude úspešné. ČSSD je náš koaličný partner. Očakávam podporu súčasnej vlády," povedal predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček z hnutia ANO.

Podporu vláde v utorok vyjadrila aj Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM). KSČM je pred piatkovým hlasovaním jedným z jazýčkov na váhach; svojimi hlasmi totiž umožnila vznik menšinového kabinetu Babišovho hnutia ANO a ČSSD.

Podpredseda hnutia ANO Jaroslav Faltýnek podporu zo strany komunistov uvítal. "Vnímam to pozitívne, najmä preto, lebo celá táto mediálna kauza nepriniesla nič nového," povedal.

KSČM podľa jeho slov na vyjadrenie nedôvery nemá dôvod, pretože menšinová vláda podľa dohody s komunistami v Snemovni plní niektoré ich požiadavky tak, ako sa zaviazala v dohode o tolerancii kabinetu.

Faltýnek rovnako ako Vondráček očakáva podporu i od koaličných partnerov z ČSSD. "Predpokladám, že sme sa dohodli na projekte, ktorý je na štyri roky, takže predpokladám, že nás podporia," dodal.

Mená poslancov, ktorí sa piatkového hlasovania nezúčastnia, neuviedol. Očakáva však, že všetci prítomní poslanci ANO budú hlasovať proti vysloveniu nedôvery.

Demisiu premiéra Babiša v súvislosti s kauzou Čápí hnízdo a s údajným zavlečením jeho syna Andreja Babiša mladšieho na Krym žiada česká opozícia. Šesť opozičných strán - ODS, Piráti, SPD, ľudovci, TOP 09 a hnutie STAN - iniciovalo i piatkové hlasovanie o nedôvere.

01 - Modified: 2025-12-17 13:57:44 - Feat.: - Title: Peniaze pre Kyjev treba nájsť inak ako využitím ruských aktív, vyhlásil Babiš 02 - Modified: 2025-12-17 07:53:08 - Feat.: - Title: Trump zablahoželal Babišovi k nástupu do funkcie, verí v spoluprácu 03 - Modified: 2025-12-17 09:02:14 - Feat.: - Title: Fico si zoberie poučenie z Česka. Nič iné mu ani neostáva 04 - Modified: 2025-12-16 15:01:11 - Feat.: - Title: Vláda Andreja Babiša odmietla emisné kvóty ETS2 a migračný pakt EÚ 05 - Modified: 2025-12-15 12:23:21 - Feat.: - Title: Nebudeme nič skrývať, budeme v každom prípade transparentní, vyhlásil Babiš
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. december 2025 15:46