Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2018, 14:41

Britského akademika odsúdili v SAE na doživotie za špionáž

Výskum, ktorému sa venoval v rámci doktorandskej práce počas tzv. arabskej jari, mal byť "krytím" pre zbieranie informácií pre britskú vládu.

Britského akademika odsúdili v SAE na doživotie za špionáž
Zdroj: Flickr/Dave Nakayama

Súd v Spojených arabských emirátoch (SAE) odsúdil v stredu britského vedeckého ašpiranta Matthewa Hedgesa na doživotné väzenie za špionáž.
"Môžeme potvrdiť, že (Hedgesa) odsúdili na doživotie," potvrdil verdikt súdu hovorca rodiny tohto britského akademika, ktorého citovala agentúra AFP. Zároveň dodal, že stredajšie pojednávanie netrvalo ani päť minút a právny zástupca obžalovaného na ňom nebol prítomný.

V súvislosti s prípadom do SAE odcestoval britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, napísala agentúra AP. Hunt povedal, že stredajší verdikt ho šokoval. Uviedol, že toto súdne rozhodnutie "nie je to, čo sme očakávali od priateľského a dôveryhodného partnera Spojeného kráľovstva, a je to v rozpore s predchádzajúcimi uisteniami". Ubezpečil, že konzulárni predstavitelia sú v úzkom kontakte s rodinou akademika a tento prípad "bude mať vplyv na vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré boli postavené na dôvere".

Hedgesa, 31-ročného študenta doktorandského štúdia na Durhamskej univerzite, zadržali 5. mája na letisku v Dubaji na záver dvojtýždňoveho študijného pobytu, následne ho vzali do väzby a obvinili zo špionáže.

Úrady SAE tvrdia, že Hedgesov výskum, ktorému sa v SAE venoval v rámci príprav svojej doktorandskej práce o bezpečnostnej politike počas tzv. arabskej jari, bol "krytím" pre zbieranie informácií pre britskú vládu. Vyšetrovatelia zo SAE údajne získali dôkazy z Hedgesových elektronických zariadení a od tajných služieb SAE.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.