Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2018, 07:24

Zomrel šéf ruskej tajnej služby Igor Korobov

Korobov sa stal náčelníkom ruskej vojenskej rozviedky GRU po náhlej smrti Igora Serguna v roku 2016.

Zomrel šéf ruskej tajnej služby Igor Korobov
Zdroj: Wikimedia Commons

Po "vážnej chorobe" zomrel v stredu vo veku 62 rokov šéf Hlavnej správy rozviedky Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie (GRU) Igor Korobov. S odvolaním sa na zdroj z prostredia ruského ministerstva obrany o tom informovala agentúra TASS.

Korobov sa stal náčelníkom ruskej vojenskej rozviedky GRU po náhlej smrti Igora Serguna v roku 2016. Do armády vstúpil v roku 1973. Vo vojenskej rozviedke pracoval na rôznych pozíciách od roku 1985. Ovládal niekoľko cudzích jazykov. Počas svojej služby v armáde získal viacero ocenení a medailí.

Agentúra Reuters dodala, že generálplukovník Korobov bol spoločne s ďalšími príslušníkmi ruskej vojenskej rozviedky GRU na sankčnom zozname Spojených štátov za činnosti, "ktoré v mene ruskej vlády podkopávajú kybernetickú bezpečnosť".

Spojené štáty a ich spojenci obviňujú GRU z účasti na marcovom útoku nervovoparalytickou látkou na ruského exšpióna v Británii, hackerských útokov na americkú predvolebnú prezidentskú kampaň v roku 2016, ako aj z hatenia protidopingového úsilia.

Holandské úrady tiež nedávno identifikovali štyroch údajných agentov GRU, ktorí sa hackerským spôsobom pokúsili nabúrať do systémov Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Moskva tieto obvinenia odmieta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.